Rząd wznowił dyskusję nad nowelizacją budżetu

POLNORD Spółka Akcyjna
29-06-2001, 11:16

WARSZAWA (Reuters) - Rząd wznowił w piątek dyskusję nad nowelizacją budżetu i nad perspektywami tegorocznego wzrostu gospodarczego, powiedział szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych Jerzy Kropiwnicki.

Wcześniej w tym tygodniu rzecznik rządu powiedział, że rząd prawdopdobnie najwcześniej w lipcu podejmie ostateczną decyzję co do wielkości zwiększenia deficytu budżetowego.

Z szacunków ministerstwa finansów wynika, że dochody budżetu mogą być w tym roku o co najmniej 7,5 miliarda złotych niższe niż przewidywano. Dziura budżetowa jest następstwem spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie mniejszych wpływów z podatków.

Do maja deficyt budżetowy wyniósł już ponad 99 procent zakładanego na cały rok, który miał wynieść 20,5 miliarda złotych.

W czwartek minister finansów Jarosław Bauc zaskoczył rynki finansowe swoimi pesymistycznymi prognozami wzrostu gospodarczego na poziomie 2,0 procent wobec 4,0 procent w roku 2000.

Tak mały wzrost może sugerować, że braki w budżecie mogą być znacznie większe niż wcześniej przewidywane 7,5 miliarda złotych.

"Oczekujemy, że minister Bauc przedstawi dziś swoje przeliczenia budżetowe, ponieważ swoimi rewelacjami zaskoczył swoich kolegów po raz kolejny" - powiedział Kropiwnicki przed rozpoczęciem posiedzenia rządu.

Bauc powiedział w tym tygodniu w wywiadzie dla Reutera, że rząd powinien poczekać aż do początku sierpnia z nowelizacją budżetu, po to aby mieć już dane makroekonomiczne za pierwszą połowę roku.

Rząd debatował nad nowelizacją budżetu w ubiegłych tygodniach i zdecydował się na "załatanie dziury w budżecie" głównie poprzez zwiększenie deficytu, a nie ograniczanie wydatków.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLNORD Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd wznowił dyskusję nad nowelizacją budżetu