Rząd zajął się emeryturami pomostowymi i rekompensatami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 11:54

Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach. Rada Ministrów chce, by proponowany przez nią system emerytur pomostowych wszedł w życie 1 stycznia 2007 roku. Według szacunków rządowych, takie emerytury otrzyma ok. 300 tys. osób, a rekompensaty - ok. 900 tys.

Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach. Rada Ministrów chce, by proponowany przez nią system emerytur pomostowych wszedł w życie 1 stycznia 2007 roku. Według szacunków rządowych, takie emerytury otrzyma ok. 300 tys. osób, a rekompensaty - ok. 900 tys.

W myśl projektu przygotowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej, na emeryturę pomostową będą mogły pójść te osoby, które, według ekspertów medycyny pracy, przez co najmniej 15 lat pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa ma wynosić 90 proc. potencjalnej emerytury i będzie waloryzowana. 

Prawo do emerytur pomostowych będą miały osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948, wykonywały pracę w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku, mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Na emeryturę pomostową, według projektu, będzie można przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet w wieku 55 lat, a mężczyzn - 60 lat). Niektórzy pracownicy - z uwagi na charakter wykonywanej pracy - będą mogli przejść na emeryturę pomostową na 10 lat przed wiekiem emerytalnym.

W Sejmie jest już obywatelski projekt nowelizacji ustawy emerytalnej, pod którym podpisy zebrała górnicza "Solidarność". W odróżnieniu od rządowego projektu o emeryturach pomostowych, zakłada on zachowanie dotychczasowych uprawnień emerytalnych górników, m.in. przejście na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią.

Z kolei projekt grupy posłów lewicy przewiduje zachowanie dotychczasowych uprawnień do wcześniejszych emerytów do roku 2011. Jest on jednak droższy od rządowego. Górnicza "S" uważa z kolei projekt lewicy jedynie za "odroczenie wyroku", a nie rozwiązanie problemu.

We wtorek rząd zajmie się też Strategią Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013. Rozpatrzy również sprawozdanie z działania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane