Rządowe zatrudnienie przeszkadza rynkom

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse
opublikowano: 03-09-2010, 17:51

Piątkowa sesja przez pierwsze pięć godzin przebiegała tragicznie. O dziennej aktywności na GPW najlepiej świadczy fakt, że  przez pierwszą połowę sesji na całym rynku obrót wyniósł niecałe pół miliarda złotych, a najchętniej handlowaną spółką by… drugoligowy Boryszew. Taki marazm nie dotyczył tylko naszego rynku, ale ogólnie wszystkich europejskich parkietów. Wszyscy czekali na dane makro i przed nimi nikt nie chciał podejmować decyzji.

Z rana opublikowano informację, że europejska sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym wzrosła kosmetycznie, bo zaledwie o 0,1 proc. w skali miesiąca, ale ani trochę nie zmieniło to rynkowej stabilizacji. Najważniejszy raport makroekonomiczny na świecie opisujący amerykański rynek pracy był już pozytywnym zaskoczeniem. Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 67 tysięcy, ale ponieważ w tym samym czasie rządowe zatrudnienie spadło o121 tys., to skumulowany wynik dał gospodarce straty w wysokości 54 tysięcy osób bez pracy. Dane ujemne, ale skoro oczekiwano spadku dwukrotnie większego to uznano je za duży plus. W komentarzach dało się nawet wyczuć irytację, że to przez rządowy spis powszechny dane były tak słabe i bez nich komunikat byłby znacznie optymistyczniejszy. Stopa bezrobocia wzrosła natomiast do 9,6 proc., ale było to zgodnie z oczekiwaniami. Rynki zareagowały jednoznacznie pozytywnie i indeksy wybiły się z dziennej konsolidacji. Nie był to jednak żaden trend, a jedynie jednostkowa zmiana i WIG20 zyskał niemal dokładnie 15 pkt. po czym wrócił do kreślenia płaskiej linii. Trudno powiedzieć, czy bardziej inwestorom podobały się lepsze od oczekiwań danie sierpniowe, czy gigantyczna rewizja danych za lipiec, gdzie z liczba ubytku 130 tysięcy miejsc pracy została poprawiona do spadku o „zaledwie” 50 tysięcy.

Pewnie popyt zdecydowałby się na uderzenie jeszcze w końcówce dnia, ale przeszkodził mu w tym kończąca tydzień wskaźnik ISM-usługi opisujący sektor usługowy w Stanach. Ten był już zdecydowanie słabszy niż wskazywały prognozy. Z oczekiwanych 53,5 pkt. było tylko 51,5 pkt., co jest odczytem najniższym od stycznia a ponadto minimalnie powyżej krytycznej wartości 50 pkt. W efekcie byczy wyskok nie został powiększony, ale do realizacji zysków też nie doszło.  

Miniony tydzień nie przynosi żadnych rozstrzygnięć w ujęciu krótkoterminowym. Trend boczny trwa jak trwał. Popyt może cieszyć się z powrotu ponad poziom 2440 pkt., a podaż z tego w jakim szarpanym stylu do tego powrotu doszło. Wrzesień na razie wygląda dobrze, jednak z przekonującymi decyzjami będziemy mieli dopiero do czynienia w momencie wyjścia WIG20 powyżej 2500 pkt., co jest prawdopodobnie, ale musi znaleźć odzwierciedlenie w obrotach.

Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk Makler Papierów Wartościowych A-Z Finanse

Polecane