Czytasz dzięki

Rządowy pakiet nie uleczy gospodarki

opublikowano: 19-03-2020, 12:13

Organizacje pracodawców i związki zawodowe alarmują, że tzw. pakiet antykryzysowy jest za skromny i nie podaje firmom lekarstwa na skutki epidemii.

Cztery największe w Polsce organizacje przedsiębiorców oraz dwie organizacje związkowe skupione w Radzie Dialogu Społecznego (RDS), krytykują przedstawioną wczoraj przez prezydenta i premiera tzw. tarczę antykryzysową. Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, w swoim wspólnym oświadczeniu twierdzą, że rządowe propozycje nie uwzględniają skali zagrożenia pandemią koronawirusa (wśród sygnatariuszy brak NSZZ Solidarność). Jednocześnie wzywają rząd do skonsultowania w ramach RDS projektów ustaw (w przygotowaniu) i podjęcie odważniejszych decyzji dla dobra całej gospodarki. 

„Ochrona miejsc pracy, proponowana w pakiecie, wykorzystuje istniejące regulacje i nie gwarantuje natychmiastowego uruchomienia. Brak dostatecznego uproszczenia skomplikowanych procedur oznacza, że pracodawcy i pracownicy na decyzje mogą czekać co najmniej do połowy kwietnia, nie mówiąc o pieniądzach, tak potrzebnych dla zbudowania bezpieczeństwa pracowników i ich rodzin” - czytamy w oświadczeniu biznesu i związkowców. 

Sygnatariusze podkreślają, że proponowany pakiet dla firm nie zawiera odważnych rozwiązań dających szanse uratowania firm i miejsc pracy.

„Brak wśród nich szczegółowych mechanizmów odroczenia zobowiązań podatkowych, innych opłat i danin oraz instrumentów niezbędnych do zapewnienia płynności finansowej. Taka sytuacja oznacza potencjalny koniec działalności małych firm oraz większych zakładów usługowych i produkcyjnych, a dla pracowników to wizja bezrobocia” - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych apelują do rządu o wspólne prace na forum RDS w celu przyjęcia koniecznych rozwiązań ograniczających negatywne skutki braku zamówień, koniecznych przestojów, zbiorowych nieobecności w pracy.
     

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu