Czytasz dzięki

Rzecz o robotach

Bartłomiej Jendrzok
opublikowano: 25-07-2019, 22:00

EMT-Systems stworzyło innowacyjne szkolenia z obsługi robotów przemysłowych. Czym są roboty i jak efektywnie nimi zarządzać? Na to pytanie odpowiada Piotr Podgórski.

Nowoczesne roboty przemysłowe, czyli…

Urządzenia manipulacyjne, automatycznie sterowane i programowalne. W budowie robot przypomina ludzką rękę i tak jak ona ma w sposób ciągły i bezawaryjny zastępować pracę ludzkich rąk.

Co wyróżnia to rozwiązanie?

W naszych działaniach obecna jest idea przemysłu 4.0. Skupiliśmy się na integracji robota z obrabiarkami sterowanymi numerycznie, czyli obrabiarkami CNC, oraz ze sterownikami PLC. Chodzi o zintegrowanie maszyny z tymi systemami, tak by ingerencja człowieka w proces wytwórczy była jak najmniejsza, a wszystko przy odpowiednim zaprogramowaniu działo się automatycznie.

Roboty robotami, ale przede wszystkim chodzi o szkolenia.

Wykorzystanie robotów to idea znana w przemyśle, jednak dotychczas nie było usług szkoleniowych, które w sposób dydaktyczny pokazywałyby, jak powiązać z sobą dwa urządzenia. Kurs dotyczy integracji robotów z urządzeniamiCNC i sterownikami PLC. PLC to mózg operacji technologicznych. Przyjmuje sygnały, przetwarza i wysyła je zwrotnie. Dzięki temu steruje robotem.

Gdzie tutaj innowacyjność?

Można by pomyśleć — jaka to innowacja? Zajmujemy się robotami, których obsługa znana jest od wielu lat. Natomiast innowacją w naszym projekcie jest przełożenie tego procesu na szkolenie — opracowanie dokumentacji i ćwiczeń praktycznych. Kursanci EMT-Systems otrzymują kompleksową dawkę wiedzy i umiejętności z zakresu robotyki i automatyki.

Po co te szkolenia?

Najmniejsza pomyłka w przemyśle słono kosztuje. Dlatego w szkoleniach korzystamy z druku 3D i rzeczywistych elementów robotów. Podczas treningów często ulegają one uszkodzeniu. Jednak to nie jest problem. Wymieniamy je na miejscu i trenujemy dalej. Wszystko po to, by zaprzyjaźnić się z urządzeniem i nie uszkodzić go w rzeczywistym działaniu przemysłowym. Dotąd na rynku funkcjonowały szkolenia odrębnie z programowania robotów czy sterowników. My połączyliśmy je w jedno i dodaliśmy wiele od siebie, a to podniosło efektywność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Jendrzok

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu