Rzepak pompuje zyski

Marcin Goralewski
opublikowano: 29-10-2004, 00:00

Inwestorzy giełdowi spokojnie przyjęli dobre wyniki Elstar Oils. Zapowiedź przekroczenia prognoz to za mało?

Już 6,6 mln zł zarobił w tym roku Elstar Oils, producent tłuszczów. Tylko w trzecim kwartale udało mu się wypracować 2,54 mln zł. To jakościowa zmiana, bo przed rokiem spółka była na niewielkim minusie.

— Wyniki są bardzo dobre. Trzeba je teraz przeanalizować i podnieść prognozę zysku w całym roku — komentuje Remigiusz Sopel, analityk Internetowego Domu Maklerskiego, który prognozuje tegoroczny zysk na 7,1 mln zł.

Takich planów nie ma sama spółka. Jej prognoza, zakładająca 7,5 mln zł zysku, pozostanie niezmieniona. Firma podpowiada jednak, że wynik zostanie przekroczony. Dlaczego więc oficjalna prognoza nie zostanie zmieniona?

„Do końca roku pozostało niewiele czasu, a już teraz trwają prace nad budżetem przyszłorocznym” — tłumaczy spółka.

Zdaniem Remigiusza Sopla, dobre wyniki finansowe to zasługa m.in. rosnącej sprzedaży, szczególnie specjalistycznych tłuszczów i przetworzonych olejów. Te produkty są po prostu bardziej rentowne.

— Nie bez znaczenia jest też fakt, że w III kwartale spółka korzystała już z rzepaku z nowych zbiorów. Były one w tym roku obfite, a cena niska. Dlatego można sądzić, że przez kolejne trzy kwartały, aż do nowych żniw, firm utrzyma rentowność na poziomie operacyjnym — tłumaczy Remigiusz Sopel.

To oznacza, że w każdym kwartale powinna chwalić się zyskiem operacyjnym co najmniej 3 mln zł. Zapowiada, że przychody będą rosły. W III kwartale zamknęły się kwotą blisko 33 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 17,8 mln zł.

Inwestorzy giełdowi bardzo spokojnie przyjęli raport finansowy Elstaru. Akcje kosztowały 43,20 zł, czyli tyle samo co dzień wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu