S&P potwierdza rating Czech

PAP
opublikowano: 25-07-2014, 21:07

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła w piątek długoterminowy rating Czech w walucie obcej na poziomie "AA-" oraz długoterminowy rating w walucie lokalnej na poziomie "AA", Perspektywa ratingów jest stabilna - podał S&P w komunikacie.

Oba ratingi krótkoterminowe zostały potwierdzone na poziomie "A-1+".

"Republika Czeska ma stabilne instytucje kształtujące politykę polegającą na ostrożnym zarządzaniu gospodarczym i fiskalnym. Bank centralny jest skuteczny w utrzymaniu inflacji na niskim poziomie (...)" - napisano w komunikacie. "Te atuty są hamowane przez niepewność polityczną, stosunkowo słabe: wzrost gospodarczy i PKB na mieszkańca w tej kategorii ratingowej" - dodano.

S&P poinformował, że stabilna perspektywa oznacza, że ryzyka dla czeskiej gospodarki i finansów publicznych równoważą się.

"Stabilna perspektywa równoważy nasze oczekiwania, że rząd koalicyjny będzie kontynuować wdrażanie reform fiskalnych i strukturalnych z ryzykiem, które wynika ze słabych perspektyw wzrostu gospodarczego, słabych finansów publicznych i potencjalnego odwrócenia reform finansów publicznych" - napisano.

Agencja ratingowa prognozuje, że tempo wzrostu PKB w Czechach w tym roku wyniesie 2,6 proc., a w 2015 roku przyspieszy do 3,3 proc. Dodatkowo deficyt sektora finansów publicznych w 2014 roku ma wynieść 1,4 proc. PKB, a w 2015 roku wzrosnąć do 2 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S&P potwierdza rating Czech