Są szanse na wzrost

MARCIN JAŁOWIECKI
opublikowano: 20-02-2014, 00:00

Ożywienie w USA, Europie i Azji — w tym w Chinach — niewątpliwie pozytywnie wpływa na gospodarkę polską.

To gigantyczny system naczyń połączonych, dzięki któremu po pierwszych symptomach odwilży stabilizuje się dla Polski ogólny trend wzrostowy. Wzrosła nadwyżka handlowa Chin, co jest dobrą wiadomością dla rynku niemieckiego, silnie powiązanego z azjatycką potęgą. Przy okazji beneficjentem będzie także polski eksport do Niemiec.

Z corocznego badania PwC wynika, że zarządy firm pozytywnie patrzą na rozwój rynku oraz na inwestycje. Przełoży się to na tworzenie nowych miejsc pracy. Również PMI (Purchasing Managers Index) potwierdza trend zwyżkowy. Dla Polski wskaźnik ten nadal rośnie, a w styczniu osiągnął już 55,4 pkt. Szacuje się też, że w ostatnich trzech miesiącach roku 2013 wzrost mógł przyspieszyć do 2,9 proc. Wszystkie te dane stwarzają w tym roku realne szanse na rozwój gospodarczy zarówno w skali mikro, jak i makro. Pozostaje tylko problem ich wykorzystania.

MARCIN JAŁOWIECKI

ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN JAŁOWIECKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu