Są zalecenia do VAT w turystyce

MAG
opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Branżowy związek proponuje wprowadzenie dwóch stawek podatku od 1 kwietnia.

Polski Związek Organizatorów Turystyki wypowiedział się w sprawie VAT w umowach agencyjnych. „PB” informował w ubiegłym tygodniu, że biuro Neckermann wprowadziło dwie stawki: 23 proc. w przypadku wycieczek w UE i 0 proc. dla wyjazdów poza UE, bo dostało wymagającą tego interpretację z urzędu skarbowego. Dotychczas wszyscy touroperatorzy stosowali stawkę 23 proc.

„W trakcie dyskusji ustalono ponad wszelką wątpliwość w oparciu o przepisy Dyrektywy 2006/112/WE, wydane decyzje, m.in. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i interpretacje indywidualne Ministerstwa Finansów, że do usług pośrednictwa świadczonych przez agenta mają zastosowanie dwie stawki podatku: 0 proc. tylko w odniesieniu do usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Unii Europejskiej oraz 23 proc. na terytorium kraju oraz Unii Europejskiej” — podał PZOT w komunikacie.

Związek uważa, że biura podróży miały i nadal mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur agencyjnych, w których zastosowano niewłaściwą stawkę VAT. W przypadku wystawienia przez agenta faktury korygującej podstawą opodatkowania powinna być dotychczasowa cena netto, a organizator będzie musiał zmniejszyć poprzednio odliczony podatek. Przedstawiciele organizatorów — biur Coral Travel, Exim Tours, Itaki, Rainbowa, Neckermanna i Oasis Tours — uznali, że stawki prowizji agencyjnych powinny zostać określane w kwotach netto. Ponieważ zmiany wymagają dostosowania systemów informatycznych touroperatorów, PZOT uznaje, że realnym terminem ich wdrożenia jest 1 kwietnia.

Neckermann wprowadził nowy model rozliczeń z prawie 2 tys. agentów, którzy sprzedają jego ofertę, od 1 listopada 2018 r. Na system informatyczny spółka wydała około 20 tys. zł.

Sprawę jako pierwszy opisał branżowy portal waszaturystyka.pl, sugerując, że agenci mogliby odzyskać od touroperatorów „miliony”, które przez lata uiścili do budżetu państwa. Według Macieja Nykiela, prezesa Neckermanna, zmiana systemu naliczania jest jednak neutralna dla rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy