Sąd aresztował prezesa i b. dyrektora MPK

PAP
opublikowano: 23-01-2010, 10:02

Łódzki sąd aresztował w sobotę na trzy miesiące prezesa MPK-Łódź Krzysztofa W. oraz b. dyrektora zarządzającego i  prokurenta tej miejskiej spółki Jarosława M. Obaj są podejrzani o żądanie prawie miliona złotych łapówek i przyjęcie części tej kwoty.

Sąd Rejonowy w Łodzi rozpoznawał wniosek prokuratury o aresztowanie obu podejrzanych w piątek, ale ogłoszenie decyzji przełożył na sobotę rano.

"Sąd zdecydował o aresztowaniu obu podejrzanych na okres trzech miesięcy z uwagi na obawę matactwa z ich strony i zagrożenie surową karą, nawet do 12 lat więzienia" - powiedziała PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego łódzkiego sądu. Prawdopodobnie obrońcy podejrzanych złożą zażalenie na tę decyzję do sądu okręgowego.

Obu mężczyzn zatrzymali w środę funkcjonariusze CBA. 42-letni Krzysztof W. został zatrzymany w siedzibie MPK w Łodzi. Drugi z podejrzanych 37-letni Jarosław M., który zasiada w Radzie Nadzorczej spółki jako przedstawiciel miasta, w tym samym czasie został zatrzymany w Krakowie. CBA przeszukało siedzibę MPK i mieszkania obu zatrzymanych.

Przedstawiono im zarzuty żądania w związku z pełnioną funkcją publiczną, korzyści majątkowych w łącznej kwocie blisko miliona złotych, a następnie przyjęcia części tej sumy. Dotyczą one lat 2006-2007. Śledczy - zasłaniając się dobrem postępowania - nie chcą ujawniać szczegółów. Podejrzani nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem, które CBA prowadzi od blisko roku pod nadzorem śródmiejskiej prokuratury w sprawie tzw. karanej niegospodarności. Dotyczy ono przetargów na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR). Prokuratura nie chce ujawnić, czy sprawa korupcji dotyczy tej inwestycji. Informuje tylko, że ustaleń w sprawie korupcji dokonano w ostatnim okresie śledztw.

W kwietniu ub. roku CBA zabezpieczyło dokumentację przetargową ŁTR po zawiadomieniu złożonym przez łódzkich radnych Lewicy. Według lokalnych mediów z zawiadomienia wynikało, że dyrektor zarządzający był w czasie prowadzenia procedury przetargowej członkiem rad nadzorczych spółek będących udziałowcami firm, które wygrały przetargi na dwa etapy budowy ŁTR.

Pomimo zatrzymania prezesa MPK - jak zapewnił rzecznik spółki Bogumił Makowski - funkcjonuje ona normalnie, a wszystkie sprawy spółki prowadzi członek zarządu Radosław Podogrocki.

ŁTR to największy projekt komunikacyjny w regionie łódzkim, który sfinansowany został w dużej części ze środków unijnych. Wartość inwestycji wyniosła ponad 260 mln zł. Zakończona w czerwcu 2008 roku inwestycja polegała na zmodernizowaniu 16 km trasy tramwajowej w Łodzi. W ramach projektu wymieniono tory i sieć trakcyjną oraz zmodernizowano ponad 30 przystanków. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane