Sąd nad sądami

JK
opublikowano: 26-09-2005, 00:00

Sądownictwo Wymiar sprawiedliwości od lat jest w stanie permanentnego zawału. Pozostaje już chyba tylko czekać na cud.

Spadek. Odchodzący rząd na początku kadencji zapewniał, że jednym z jego priorytetów jest wyciągnięcie z zapaści wymiaru sprawiedliwości. Na lepsze nie zmieniło się praktycznie nic (obniżenie niektórych kosztów sądowych nie załatwia problemu). Ciągle mamy gigantyczne korki w sądach — wielomiesięczne oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy, nierzadko kilkuletnie wyczekiwanie na wyrok sądowy. To szczególnie uderza w przedsiębiorców, bo podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawne sądownictwo jest ogromnie ważnym elementem gospodarki. Niestety, nie w Polsce. Mimo że mamy jeden z najwyższych w Europie stosunek osób pracujących w sądach do ogólnej liczby mieszkańców, to procedury sądowe są najdłuższe w naszym regionie Europy.

Zadania. Rozładowanie korków w sądach wymaga pieniędzy. Bez nich nie uda się zwiększyć zatrudnienia sędziów i skomputeryzować sądów. Warunki w wielu sądach przypominają lata 60. Prezesi sądów natomiast powinni nabrać nawyków menedżerskich i powalczyć o przywrócenie płynności w swoich instytucjach. Rząd musi jednak zapewnić im finanse.

Okiem eksperta

Finansowy hamulec

Od 3 lat powoli likwidowane są zaległości w sądach, które narastały od połowy lat 90. Wymiar sprawiedliwości potrzebuje naprawy w trzech płaszczyznach: finansowej, infrastrukturalnej i legislacyjnej. Nie może być tak, że budżet Krajowej Rady Sądownictwa zawsze jest obcinany przez parlament. Braki finansowe hamują konieczne zmiany. Niezbędna jest komputeryzacja. Nowy rząd powinien tak zmienić przepisy, żeby uprościć procedury sądowe. Aby przyspieszyć sprawy gospodarcze, trzeba także lepiej zorganizować pracę w sądach.

SĘDZIA MAREK CELEJ Krajowa Rada Sądownictwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sąd nad sądami