Sąd opóźnia debiut CDA.pl

opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Spółka, która w grudniu przeprowadziła ofertę publiczną i miała zadebiutować na NewConnect, wciąż nie zdołała zarejestrować emisji akcji

Dwa i pół miesiąca — tyle czasu minęło od chwili, gdy spółka CwMedia, właściciel serwisu CDA.pl, zakończyła ofertę publiczną i przydzieliła inwestorom akcje, za które ci zapłacili 0,85 mln zł. Oferta nie była sukcesem, bo spółka liczyła na 5,5 mln zł wpływów, które chciała przeznaczyć na rozwój płatnej oferty serwisu z treściami wideo na żądanie.

DŁUGIE OCZEKIWANIE: Właściciel serwisu CDA.pl, którym kieruje Jarosław Ćwiek, zakończył ofertę publiczną w grudniu i miał zadebiutować na NewConnect w pierwszym kwartale tego roku. Plany popsuł sąd, który nie spieszy się z rejestracją emisji.
Fot. ARC

— Spodziewaliśmy się lepszego wyniku, ale w planach nic się nie zmienia. Dla spółki ważne jest, że przy okazji oferty publicznej i debiutu na NewConnect udało się wyjaśnić wiele nieprawdziwych informacji dotyczących np. naruszenia praw autorskich. Badanie due diligence, któremu spółka musiała się poddać, pokazało, że jej działania są transparentne i nie budzą wątpliwości — mówił wówczas Wolfgang Laskowski, rzecznik CwMediów. Czas leci, a debiutu na NewConnect jak nie było, tak nie ma. Przedstawiciele spółki mówią, że to wina przedłużających się procedur.

Czekanie na sąd

W memorandum informacyjnym przedstawianym inwestorom podczas oferty publicznejdeklarowano zamiar pojawienia się na alternatywnym rynku w pierwszym kwartale 2018 r. Już wiadomo, że tak się nie stanie. Winnym tego stanu rzeczy ma być tempo prac sądu.

— Debiut CwMediów na NewConnect jest aktualny, przy czym dla wprowadzenia akcji do obrotu niezbędne jest ich zarejestrowanie w sądzie. Dokumenty w sprawie rejestracji zostały złożone na początku stycznia, niestety nie mamy wpływu na tempo rejestrowania. Sąd do dziś nie podjął decyzji, procedura rejestracji jest wciąż w toku — informuje Piotr Grabowski z Prometeia Capital, pełniącego funkcję doradcy finansowego CwMediów przy okazji oferty publicznej.

Doradcy spółki mówią, że „według ich wiedzy” referendarz sądowy powinien „podjąć czynności w sprawie wniosku” w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dopiero gdy emisję zarejestruje sąd, spółka będzie mogła złożyć wniosek do KDPW o rejestrację akcji, a do GPW — o wprowadzenie ich do obrotu na NewConnect.

Wideo w cenie

Serwis CDA.pl działa na rynku od 2004 r. Opiera się na treściach, głównie wideo, umieszczanych w nim przez użytkowników. Przez lata zarabiał głównie na reklamach, ale w 2016 r. stworzono sekcję CDA Premium, w której płacący abonament użytkownicy mogą oglądać filmy umieszczane przez oficjalnych dystrybutorów i wydawców. W czasie oferty publicznej spółka chwaliła się, że ma już prawie 75 tys. subskrybentów usługi CDA Premium. Już po zakończeniu oferty, na początku tego roku, spółka informowała o przekroczeniu progu 100 tys. użytkowników, którzy płacą abonament. Większość wpływów z emisji miała iść na marketing i promocję płatnych usług. Zgodnie z danymi PBI/Gemius, w styczniu tego roku serwisy CDA.pl odwiedziło 8,3 mln internautów, o prawie 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Dało to spółce 19. miejsce w gronie wydawców najpopularniejszych wśród polskich użytkowników internetu. Serwisy grupy zanotowały ponad 180 mln odsłon i miały blisko 30-procentowy zasięg wśród internautów. W kategorii wideo popularniejszy jest tylko YouTube. W pierwszej połowie ubiegłego roku CwMedia miały 8 mln zł przychodów. 76 proc. pochodziło z abonamentu, reszta — z reklam. Spółka zanotowała przy tym 2,1 mln zł zysku na poziomie brutto. Kontrolę nad CwMediami ma Łukasz Ćwiek, założyciel CDA.pl, który po rejestracji nowej emisji będzie miał 64 proc. udziału w akcjonariacie. 34,5 proc. będzie miał natomiast jego ojciec, Jarosław Ćwiek, który jest jednocześnie prezesem spółki.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane