Sąd uchylił furtkę kancelariom

MGA
opublikowano: 14-03-2012, 00:00

Branża kancelarii odszkodowawczych będzie rosnąć jeszcze szybciej. Na koszt ubezpieczycieli.

Jeśli można mówić o nienawiści w biznesie, to właśnie takim uczuciem branża ubezpieczeniowa obdarza kancelarie odszkodowawcze. Walczą one w imieniu klientów o wypłatę jak najwyższych odszkodowań. To zaś coraz mocniej ciąży na wynikach branży, którą teraz dodatkowo czeka przełknięcie wyjątkowo gorzkiej pigułki. Wczoraj Sąd Najwyższy zdecydował, że kancelarie będą dalej „szkodzić” ubezpieczycielom, tyle że już na koszt tych ostatnich.

To konsekwencja kroków podjętych przez rzecznika ubezpieczonych we września 2011 r. Zapytał on sąd, czy polisa OC komunikacyjnego sprawcy wypadku pokrywa koszty, które ponoszą ofiary na pełnomocnika, reprezentującego ich w kontaktach z ubezpieczycielem. Sąd odpowiedział, że tak, ale postawił warunek: wydatek musi być uzasadniony i konieczny.

— Uchwała otwiera nam drzwi i wskazuje kierunek rozwoju — mówi Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO).

Trzeba jeszcze poczekać na uzasadnienie. Jeśli potwierdzi ono sens dwuzdaniowej uchwały, będzie to oznaczało poważne źródłoprzychodów dla branży. I to także ze spraw już zakończonych. Szef PIDiPO nie spodziewa się, że ubezpieczyciele od razu zaczną płacić.

— Będą podnosić kwestię zasadności wydatków poniesionych przez ofiary wypadków na pełnomocnika. Dlatego spodziewam się, że będzie to musiał rozstrzygać sąd — uważa Bartłomiej Krupa. Ubezpieczyciele już akcentują kwestię zasadności wydatków. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) podkreśla, że każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie.

— Dla ubezpieczonych najważniejsze jest jedno: brak automatyzmu w refundacji kosztów pełnomocnika — mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sąd uchylił furtkę kancelariom