Sądny dzień dla Dudy

WIS
opublikowano: 24-07-2009, 00:00

Dzisiaj PKM Duda ogłosi wynik postępowania naprawczego. Analitycy są dobrej myśli.

Dzisiaj PKM Duda ogłosi wynik postępowania naprawczego. Analitycy są dobrej myśli.

Niedługo po ujawnieniu zaangażowania PKM Duda w toksyczne opcje walutowe zarząd spółki zwrócił się do sądu o wszczęcie wobec niej postępowania naprawczego, mającego na celu ochronę i restrukturyzację finansową. Dzisiaj upływają cztery miesiące tego postępowania i poznamy wreszcie jego wynik.

— Nie udzielamy żadnych informacji. 24 lipca opublikujemy komunikat w tej sprawie, a 27 lipca planujemy konferencję prasową — usłyszeliśmy w spółce.

Śpij spokojnie

Zapytaliśmy więc analityków, jaki scenariusz rozwoju wypadków przewidują i czy możliwa jest porażka w walce o uratowanie firmy przed bankructwem.

— Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym PKM Duda dogada się z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Trzeba pamiętać, że spółka jest w stanie generować duży cash flow i działa w branży defensywnej. Powinna więc sobie poradzić nawet w trudnych czasach — mówi Łukasz Kołaczkowski, analityk Millennium DM.

— Możliwość niedogadania się PKM Duda z bankami oczywiście istnieje, ale jest mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę choćby potencjał spółki. Dla jej przyszłości ważne jest jednak nie tylko samo porozumienie się z bankami, lecz także jego kształt i warunki. Spodziewana jest np. konwersja części zadłużenia na akcje spółki, a to wiąże się z nową emisją, zmianami w akcjonariacie i być może zmianami w zarządzie firmy — ocenia Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Sprzedaż aktywów

Jej zdaniem, program naprawczy PKM Duda, który ma być do jutra przyjęty, zapewne będzie zawierał plan restrukturyzacji, przewidujący m.in. ograniczenie kosztów i sprzedaż zbędnych aktywów, a także zwiększenie marży i sprzedaży.

— Jeśli banki zdecydują się dłużej związać ze spółką, to na pewno będą oczekiwały zwiększenia jej wartości i poprawy wyników. Bez przychylności banków i ich kredytów obrotowych firma nie ma szans na przetrwanie — mówi Monika Kalwasińska.

Według niej trudno przewidywać, jak w związku z restrukturyzacją zadłużenia może się zmienić akcjonariat spółki i czy będziemy świadkami próby jej przejęcia. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. akcji znajduje się w wolnym obrocie, wszystko może się zdarzyć.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane