Sądownictwo arbitrażowe

Łucja Nowak
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Jak znaleźć dobrego arbitra?

- Pomocne są listy arbitrów, tworzone przez sądy arbitrażowe i często udostępniane na ich stronach internetowych. Jeśli lista nie jest dostępna w internecie, można poprosić sąd o jej przesłanie. Podobnie z życiorysami arbitrów. Niektóre instytucje zamieszczają je w internecie albo mogą przesłać na życzenie strony. Jeżeli życiorys jest niedostępny w instytucji, można o jego dostarczenie poprosić bezpośrednio kandydata na arbitra. Również bezpośrednio od kandydata na arbitra można uzyskać informację, czy będzie dostępny w celu prowadzenia sprawy i rozstrzygania sporu. Dobrzy arbitrzy są zazwyczaj osobami, które mają także inne obowiązki i dlatego istotne jest ustalenie, czy znajdą czas na prowadzenie sporu.

Prawo i zasady etyki nie zabraniają kontaktu z kandydatem na arbitra przed podjęciem decyzji o jego powołaniu, jednak nie wolno wówczas poruszać kwestii merytorycznych związanych ze sporem. Należy też pamiętać, że arbiter powołany przez stronę nie jest jej adwokatem i tak jak pozostali arbitrzy powinien pozostawać niezależny i bezstronny.

Czy wybranie arbitra z listy sądu arbitrażowego jest obowiązkowe?

- Większość sądów arbitrażowych, nawet tych, które prowadzą listy arbitrów, nie wymaga takiego obowiązkowego wyboru. Są jednak instytucje, które tego wymagają. Należy więc zawsze się o tym upewnić. Informacja, że arbiter musi być z listy, najczęściej jest zawarta w regulaminie sądu arbitrażowego. Można ją też uzyskać w sekretariacie sądu.

Co zrobić, jeżeli uważamy, że nasz przeciwnik niesłusznie wniósł pozew w arbitrażu, bo sprawa powinna toczyć się przed zwykłym sądem albo przed innym sądem arbitrażowym?

- Wówczas należy zastrzeżenia niezwłocznie zgłosić przed sądem, przed którym toczy się postępowanie. Bardzo istotne jest dobre uzasadnienie. Sąd arbitrażowy ma bowiem kompetencję do decydowania o tym, czy jest właściwy do rozstrzygania danej sprawy, i może się zdarzyć, że podejmie decyzję, iż to przeciwnik miał rację.

Nie należy także zapominać o podnoszeniu argumentów co do merytorycznej części sporu, a więc żądań przeciwnika.

Każda ze stron ma prawo do obrony swoich praw i realizacja tego prawa polega na możliwości przedstawienia swoich argumentów. Czas na przedstawienie argumentów co do żądań drugiej strony biegnie równolegle z czasem na przedstawienie argumentów co do braku właściwości sądu. Jeżeli strona tego czasu i tej szansy obrony nie wykorzysta, naraża się na bardzo poważne konsekwencje w postaci przegrania sprawy niejako na własne życzenie.

Łucja Nowak

prawnik z kancelarii Lovells

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łucja Nowak

Polecane