Samar: W tym roku kupimy około 350 tys. nowych aut

06-11-2003, 07:24

PAP: W tym roku Polacy kupią około 345 tys. - 350 tys. nowych aut. Podobnie ma być w roku przyszłym. Wzrośnie udział w rynku aut używanych, a ceny nowych aut po wejściu Polski do Unii Europejskiej początkowo wzrosną - poinformował w środę na konferencji prasowej szef firmy Samar Wojciech Drzewiecki.

Szef firmy monitorującej rynek motoryzacyjny w Polsce powiedział, że w październiku sprzedano około 32 tys. nowych samochodów, czyli blisko 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2002 r.

Wzrasta również rynek aut używanych. Wprowadzone w sierpniu tego roku zmiany w obliczaniu akcyzy spowodowały, że w każdym miesiącu podwaja się liczba sprowadzanych z zagranicy używanych samochodów. Dotyczy to głównie pojazdów mających od 4 do 10 lat. Zdaniem szefa Samaru, liczba ta będzie się zwiększać.

Oceniając przyszłoroczne perspektywy polskiego rynku motoryzacyjnego, Wojciech Drzewiecki uważa, że poziom sprzedaży nowych aut w Polsce będzie zbliżony do tegorocznego lub nieco mniejszy.

Jego zdaniem, wpływ na to może mieć ewentualne wprowadzenie przepisów zakazujących rejestrowanie samochodów osobowych dla firm jako ciężarowe. Może to spowodować spadek sprzedaży nowych aut o blisko 60 tys. w skali roku.

Ponadto, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, należy spodziewać się znacznego zwiększenia importu aut używanych, również rocznych i dwuletnich. Może to mieć wpływ na zmniejszenie się sprzedaży samochodów nowych.

Uważa on, że liderem polskiego rynku w przyszłym roku będzie fiat panda.

Jak powiedział na konferencji dyrektor handlowy Fiat Auto Poland Fabrice d'Arche, od momentu rozpoczęcia sprzedaży we wrześniu tego roku w całej Europie zamówiono już 80 tys. egzemplarzy tego modelu, produkowanego wyłącznie w zakładach Fiata w Tychach. W tym roku powstanie tam 86 tys. tych aut, z czego 85 proc. trafi za granicę.

Eksperci szacują, że w tym roku Fiat Auto Poland sprzeda w naszym kraju 60 tys. aut osobowych (o 12 proc. więcej niż w roku ubiegłym) i 3200 dostawczych (o 20 proc. więcej).

Konferencję zorganizowano z okazji otwarcia 3. Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Samar: W tym roku kupimy około 350 tys. nowych aut