Samoobrona: Niech Gronicki wycofa podwyżkę akcyzy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-06-2005, 16:45

Klub Samoobrony złożył w czwartek do marszałka Sejmu projekt uchwały wzywającej ministra finansów Mirosława Gronickiego do wycofania rozporządzenia podwyższającego stawkę akcyzy na olej opałowy i gaz płynny - poinformował PAP wiceprezes partii Krzysztof Filipek.

Klub Samoobrony złożył w czwartek do marszałka Sejmu projekt uchwały wzywającej ministra finansów Mirosława Gronickiego do wycofania rozporządzenia podwyższającego stawkę akcyzy na olej opałowy i gaz płynny - poinformował PAP wiceprezes partii Krzysztof Filipek. 

    Według posłów Samoobrony "drastyczne podwyższenie stawek podatku akcyzowego" wpłynie niekorzystnie na koszty utrzymania gospodarstw domowych. Autorzy projektu zwracają uwagę, że po wprowadzeniu podwyżki akcyzy Polska będzie miała najbardziej niekorzystny dla obywateli podatek akcyzowy w Unii Europejskiej.

    "Patologie w obrocie paliw muszą być likwidowane przez upoważnione do tego organy państwa, a nie kosztem obywateli, poprzez kilkunastokrotne podwyższanie stawki na akcyzę. Takie podejście władzy publicznej do likwidowania patologii i przestępstw związanych z obrotem paliwami jest niedopuszczalne" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

    U marszałka Sejmu jest już wniosek o odwołanie Gronickiego autorstwa LPR. Liga argumentuje, że za odwołaniem ministra przemawia fakt, że popiera on przystąpienie Polski do strefy euro, oraz to, że podpisał rozporządzenie zrównujące akcyzę na oleje opałowy i napędowy.

    Wniosek o odwołanie Gronickiego, w związku z  podpisaniem przez niego rozporządzenie o podwyżce akcyzy złoży w piątek klub PSL. Również PiS nie wyklucza złożenia wniosku o wotum nieufności wobec Gronickiego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane