Czytasz dzięki

Samoregulacje w bancassurance to za mało

Do końca roku nadzór finansowy przedstawi projekt regulacji zasad sprzedawania ubezpieczeń przez banki.

Po ponad 1,5 roku od pierwszego sygnału, że rynek bancassurance wymaga regulacji, na wczorajszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zapoznała się z założeniami do projektu rekomendacji w tym zakresie, zapowiadając, że do końca roku światło dzienne ujrzy projekt tego dokumentu. To oznacza, że nowe, bardziej restrykcyjne, zasady sprzedażyubezpieczeń w okienkach bankowych wejdą w życie w przyszłym roku. Przy okazji KNF wbiła szpilkę w samorząd ubezpieczeniowy i bankowy. Od kilku lat Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w porozumieniu ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) wydawała kolejne samoregulacje dotyczące zasad sprzedaży polis w bankach. Miały one chronić klientów, jednak — jak twierdzi nadzór — to za mało.

Dlatego też zamierza wydać własne, twarde zasady. „Samoregulacja sektora poprzez rekomendacje ZBP i PIU — pomimo że są one bardzo potrzebne i wypełniająlukę prawną — jest niewystarczająca. Określenie przez KNF standardów w obszarze bancassurance jest ukierunkowane na przeciwdziałanie utrzymującym się niewłaściwym praktykom rynkowym” — czytamy w komunikacie po posiedzeniu KNF. Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, tłumaczy, że w ocenie nadzoru na rynku nadal mamy do czynienia z negatywnymi tendencjami, które były piętnowane ponad półtora roku temu. W szczególności chodzi o takie kwestie, jak np. podwójna rola banku przy sprzedaży ubezpieczeń (jest on jednocześnie stroną umowy i pośrednikiem).

— W tym roku prowadzony będzie po raz kolejny przegląd wszystkich rekomendacji bancassurance. Jeżeli istnieje konieczność ich dopracowania, jesteśmy na to gotowi — mówi Marcin Łuczyński, członek zarządu PIU.

Przypomina, że ostatnia wydana przez PIU rekomendacja dotyczy praktyk informacyjnych przy sprzedaży produktów z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i prawie wszyscy ubezpieczyciele życiowi będą je stosować. Swoich pozycji tak mocno nie bronią bankowcy. Informowaliśmy przed wakacjami, że coraz więcej banków decyduje się na szkolenie pracownikówna agentów ubezpieczeniowych.

W ten sposób chcą oni wyprzedzić działania KNF. Regulacje nadzoru budzą duże zainteresowanie obu branż, bo dotyczą dużej części ich biznesu. Z danych PIU wynika, że w 2012 r. banki sprzedały polisy za ponad 20 mld zł, co daje 53 proc. wartości całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Giełdowe banki zarobiły na tym 1,8 mld zł, z czego na PKO BP przypadło 415 mln zł, Alior Bank — 393 mln zł, a Getin — 381 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane