Samorządowcy chcą pilnego spotkania z ministrem klimatu ws. odpadów

  • PAP
opublikowano: 18-12-2019, 13:40

O pilne spotkanie ws. systemu gospodarowania odpadami poprosili ministra klimatu Michała Kurtykę samorządowcy podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Członkowie Komisji dyskutowali m.in. nad projektami rozporządzeń Ministra Klimatu ws. katalogu odpadów i magazynowania odpadów. W jej trakcie przedstawiciele samorządów negatywnie ocenili postawę resortu klimatu wobec ich postulatów. Podkreślali też, że jest to "paląca kwestia".

"Odpowiadacie nam na nasze pismo zgłaszające potrzeby systemowych rozwiązań w gospodarce odpadami, z którego to pisma dowiadujemy się, że cały problem jest w tym, że nieudolnie zarządzamy odpadami. To jest cytat z pisma, które dostaliśmy w odpowiedzi na nasze pismo do p. ministra Kurtyki. My chcemy powstrzymać jakoś tę nieudolność i pokazać problemy, które nas bolą i naszym zdaniem nie wynikają z naszej nieudolności" - mówił Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, a zarazem Sekretarz KWRiST.

Z kolei Marek Wójcik z ZMP zwrócił uwagę, że samorządowcy traktują rozporządzenia jako jeden z elementów systemu gospodarowania odpadami i chcieliby spotkać się w tej sprawie z ministrem Kurytką. "Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak strategicznie podchodzicie do funkcjonowania systemu. I chcielibyśmy go poprosić o spotkanie szybko, dlatego że (...) chcemy rozmawiać o pryncypiach. Zebrało się tego naprawdę bardzo dużo, nie chcielibyśmy być zaskakiwani pewnymi rozwiązaniami" - powiedział. Zaznaczył, że samorządy są "kluczowym partnerem" resortu w tej dziedzinie. Zaproponowano, by spotkanie odbyło się do 15 stycznia.

Obecny na posiedzeniu wiceminister klimatu Sławomir Mazurek podkreślał, że z jego ust nie padły negatywne opinie na temat gospodarowania odpadami przez samorządy. "Nie znajdzie pan żadnej mojej wypowiedzi, która by w ten sposób wskazywała. (...) Dla mnie samorządy są podstawowym partnerem" - powiedział. Zapewniał także, że proces transpozycji dyrektywy odpadowej stworzy szansę na to, by dodatkowe środki na rozbudowę infrastruktury trafiły do samorządów, a "nowe otwarcie" daje szansę na rozwiązanie problemów.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy