Czytasz dzięki

Samorządowcy walczą o pensje

opublikowano: 02-12-2018, 22:00

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie chcą reformy systemu wynagrodzeń. Nie zgadzają się, aby o ich pensjach decydował rząd.

Przyjęte w maju przez Radę Ministrów rozporządzenie, które obniżyło wynagrodzenia pracowników samorządowych o 20 proc. nadal budzi emocje w gminach. Rząd zdecydował wówczas o 20-proc. cięciach (rozporządzenie określa maksymalne płace na poszczególnych stanowiskach w urzędach gmin, powiatów i województw). Po wyborach temat wraca — Związek Miast Polskich (ZMP) szykuje propozycję zmiany ustawy, która ma pozbawić polityków rządowych możliwości kształtowania płac w regionach. Choć samorządowcy nie mają inicjatywy ustawodawczej, liczą, że projekt sprowokuje publiczną i zainteresuje posłów i senatorów, którym rząd też obniżył wynagrodzenia przed wakacjami.

— Chcemy usunąć z ustawy zapis, który mówi o tym, że poziom wynagrodzeń w samorządach może regulować rząd mocą rozporządzenia. To nie jest zgodne z zapisami w Europejskiej Karcie Samorządu Terytorialnego, więc zapewne będziemy mieć tutaj poparcie Rady Europejskiej — mówi Andrzej Porawski, dyrektor ZMP, w którym dziś zrzeszonych jest ok. 300 samorządów miejskich.

Projekt nowelizacji ustawy, dowiedział się „PB”, jest już niemal gotowy. W grudniu lub styczniu ma być zaprezentowany na obradachKomisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

— Dzisiejsze regulacje są niekorzystne dla funkcjonowania państwa, ponieważ mogą prowadzić do tzw. negatywnej selekcji. To jest system antymotywacyjny, nie zachęca najzdolniejszych i najlepiej wykształconych ludzi do pracy na ważnych z punktu widzenia funkcjonowania państwa stanowiskach — mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes ZMP.

Dodaje, że prezydent miasta zarabia mniej niż jego zastępca lub specjalista, zatrudniony w urzędzie, ponieważ nie przysługuje mu tzw. dodatek specjalny, czyli premia. Rada miasta Gliwice zapowiadała, że zaskarży majowe rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane