Samorządowe budżety puchną

opublikowano: 06-02-2019, 22:00

Duże wydatki to gwarantowany deficyt — analitycy nie mają złudzeń. Mimo to, finanse gmin powiatów i województw i tak prezentują się coraz lepiej

Zamiast deficytu jest nadwyżka. Według danych zebranych ze sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego (JST) za 11 miesięcy 2018 r., ich łączne dochody wyniosły 230 mld zł (z czego 111,6 mld to dochody własne), czyli o 9,2 proc. (9,6 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Do listopada ubiegłego roku łączne wydatki JST wyniosły natomiast 223,6 mld zł i zostały wykonane w 79,1 procentach. To oznacza, że budżety gmin, powiatów i województw zamknęły się w tym okresie nadwyżką w wysokości 6,4 mld zł, przy planowanym deficycie w wysokości 24,9 mld zł. Analitycy podkreślają jednak, że nie ma co liczyć na to, że po zsumowaniu danych za cały rok, nie pojawi się deficyt.

Efekt sezonowy

— Wydatkowanie w samorządach jest sezonowe. Duża część inwestycji i innych wydatków księgowania jest dopiero w grudniu. Biorąc pod uwagę dane z poprzednich lat, można szacować, że cały rok zamknie się deficytem. Prognozujemy, że wyniesie on 8 mld zł. To będzie oznaczało coś, czego dawno już w samorządach nie było. Ostatni raz z takiej wielkości deficytem mieliśmy tam do czynienia w 2011 r. — mówi Piotr Bartkiewicz, analityk mBanku.

Ekspert dodaje, że w ostatnich latach samorządy notowały nadwyżkę, ale spodziewany deficyt nie jest przypadkiem.

— Tak duży deficyt nie zdarzył się już dawno, ale nikogo nie powinno to dziwić, bo w minionym roku mieliśmy do czynienia z kumulacją inwestycji, zwłaszcza w projekty finansowane z dotacji UE — tłumaczy Piotr Bartkiewicz.

Dobra prognoza

Kasy gmin, powiatów i województw są coraz sowiciej zasilane, m.in. dzięki rekordowym wpływom z podatku PIT — wynika z danych Ministerstwa Finansów. Resort szacuje, że w 2019 r. tylko do gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych wpłynie 42,4 mld zł, czyli o 5,9 mld zł więcej niż w poprzednim. Powiaty z tego tytułu będą mogły liczyć na 11,4 mld zł. Większość samorządów spodziewa się w tym roku większych wpływów niż w 2018 r. Warszawa, na przykład, w uchwale budżetowej szacuje dochody na rekordowe 17,1 mld zł — to o ponad 1 mld zł więcej niż w planie na 2018 r. (nieznane są jeszcze dane z wykonania budżetu). Wydatki stolicy w tym roku mają sięgnąć 19,1 mld zł (w poprzednim planowano je na 17,6 mld zł), przy czym znaczną ich część pochłoną tzw. wydatki bieżące, np. na utrzymanie szkół, kosztem nowych inwestycji.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Jeśli chodzi o 2019 r. spodziewamy się, że deficyt budżetowy JST zmniejszy się w stosunku do 2018 r. Od strony dochodów to będzie dobry rok, ale fala wydatków na inwestycje unijne zdecydowanie opadnie. Prognozowane dochody z podatków są stosunkowo wysokie, a to oznacza, że budżety samorządów mogą się nawet bilansować na koniec roku. Dużymi znakami zapytania pozostają jednak wydatki na energię i wzrost płac, które mogą negatywnie wpłynąć na bilans finansowy JST — mówi Piotr Bartkiewicz. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Koniunktura pomaga samorządom

PAWEŁ LUDWINIAK, ekspert Fundacji Republikańskiej

Dochody w lokalnych budżetach są coraz wyższe. Gminy zawdzięczają to głównie podatkom. Z danych resortu finansów wynika, że w listopadzie rok do roku wpływy z podatku PIT do budżetu państwa były o 13,9 proc. wyższe (o 6,5 mld zł), a z podatku CIT — o 16,4 proc. (4,5 mld zł). To oczywiście głównie efekt dobrej koniunktury gospodarczej. Przekłada się to na samorządy. Gminy mają ok. 38 proc. udziału w podatku PIT oraz ok. 6 proc. w podatku CIT. Duże dochody JST nie są zatem zaskoczeniem. Według ostatnich danych Ministerstwa Finansów za 11 miesięcy 2018 r. wykonane dochody bieżące samorządów były wyższe niż wykonane wydatki bieżące o 28,6 mld zł. Czemu tak duża różnica? Oczywiście wynika z tego, że dochody wzrosły, ale też to, że wydatki na czymś obcięto, bądź nie spłynęły jeszcze wszystkie faktury, bo znaczna ich część spływa na koniec roku w grudniu. Dane ministerstwa są bardzo skromne, a cały obraz finansów JST za 2018 r. wyłoni się dopiero po uwzględnieniu danych z grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy