Samorządowe przymiarki do PPP

opublikowano: 29-11-2016, 22:00

Gmina Tłuszcz rozważa budowę centrum kultury w modelu PPP. Radzymin szuka partnera do przebudowy targowiska.

W ostatnich kilkunastu latach w Polsce wykonano około 100 małych i średnich projektów w modelu publiczno-prywatnego partnerstwa (PPP). Ich wartość to 5,5 mld zł. Najbardziej znane i realizowane ostatnio to budowa sądu w Nowym Sączu czy domów spokojnej starości w Bobolicach i Rybniku. Napięty budżet zachęca samorządy do zainteresowania się realizowaniem inwestycji w PPP. Władze gminy Tłuszcz zorganizowały spotkanie z Instytutem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

— To było wstępne, edukacyjne spotkanie dla władz, urzędników i radnych. Jego celem było przybliżenie funkcjonowania systemu PPP. Nie zapadły żadne decyzje dotyczące realizacji konkretnych projektów — mówi Bartosz Korbus, dyrektor ds. rozwoju rynku i strategii w Instytucie PPP. Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza, nie odpowiedział na pytania „PB”. Szansę na rozwój w gminie inwestycji w PPP widzą natomiast radni.

— Celem spotkania było zapoznanie rady miasta z zasadami działania modelu PPP. Ma to związek z próbą wybudowania w tym systemie Centrum Kultury w miejscowości Jasienica Mazowiecka, położonej w naszej gminie — informuje Paweł Fydryszek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu. Jego zdaniem, lista potencjalnych inwestycji może być dłuższa.

— Rada będzie zainteresowana realizacją inwestycji w PPP. Projekty, które mogą być wykonane w tym modelu, to budowa nowej oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną na terenie gminy oraz zalewu. Te dwa projekty chcielibyśmy wykonać z udziałem funduszy zewnętrznych — zapewnia Paweł Fydryszek. W istniejącej w gminie oczyszczalni zamknięto stację zlewniczą, więc mieszkańcy pilnie potrzebują nowego obiektu. Jego powstanie może także ułatwić budowę zalewu, a mówiąc precyzyjniej, przygotowywanego od lat projektu powstania zbiornika retencyjnego, który mógłby także pełnić funkcje rekreacyjne i ułatwić gminie rozwój turystyki. Władze podwarszawskiej gminy nie od dziś przymierzają się do PPP. Już w 2013 r. rozważano wykonanie w tym modelu sieci wodociągowej. Wówczas dla radnych i urzędników zorganizowano szkolenie, ale jedynym jego efektem był spór o to, kto w nim uczestniczył, czy dotrwał do końca i co zrozumiał z przekazu. Bardziej zaawansowany we wdrażaniu PPP jest pobliski Radzymin. Władze tej miejscowości porozumiały się z Instytutem PPP, który przygotował analizę przebudowy placu targowego w tym systemie. Powstanie nowa płyta targowiska, zadaszone miejsca sprzedaży, parking, sanitariaty i elektroniczne punkty do poboru opłat. Przebudowane mają być także drogi dojazdowe. Inwestycje sfinansuje, poszukiwany właśnie przez samorząd, prywatny partner, który będzie zarządzać targowiskiem maksymalnie przez 22,5 roku. „Partner prywatny będzie inkasentem opłaty targowej, którą pobierać będzie na targowisku od jego użytkowników, w wysokości ustalonej uchwałą Rady Miejskiej w Radzyminie” — napisał Krzysztof Chaciński, burmistrz podwarszawskiej miejscowości. Będzie on przekazywał targowe myto na rachunek samorządu, a rada miasta uchwali wysokość jego wynagrodzenia, zgodnie z umową PPP. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu