Samorządowy creme de la creme

TM
opublikowano: 21-10-2010, 00:00

Szczawnica, Bieliny i Reszel zostawiły w polu 31 rywali starających się o miano gminy przyszłości.

Szczawnica, Bieliny i Reszel zostawiły w polu 31 rywali starających się o miano gminy przyszłości.

Jest 2007 r. W Polsce nie zapanowała jeszcze mody na solary. Ale w uzdrowiskowej gminie z inicjatywy lokalnych władz powstaje stowarzyszenie Eko Szczawnica, które podejmuje się unikatowego projektu — montażu około 1400 kolektorów słonecznych u 385 odbiorców indywidualnych. Organizacja dostaje 50-procentowe dofinansowanie z funduszy ochrony środowiska, czyli ponad 4,2 mln zł, bez których projekt nie mógłby ruszyć. Za jednym zamachem są realizowane dwa cele: ekologiczny, bo dzięki temu ograniczono tzw. niską emisję, oraz ekonomiczny, bo mieszkańcy płacą mniejsze rachunki za ogrzewanie wody. I właśnie ten projekt w kategorii "ekologia" został uznany za najlepszy w konkursie "Gaspol kibicuje klimatowi", którego medialnym partnerem jest "Puls Biznesu".

— Projekt wyróżniają imponująca skala realizacji, silne zaangażowanie samorządu i lokalnej społeczności w jego realizacji — tłumaczy Andrzej Chodacz, kierownik programu w Gaspolu.

Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy, zwraca uwagę na koszty programu i wykorzystanie efektu skali.

— Gdybym chciał realizować projekt indywidualnie, zapłaciłbym 18 tys. zł. Dzięki naszej akcji koszt dla przeciętnego mieszkańca został ograniczony do 6 tys. zł — mówi burmistrz.

W kategorii społeczeństwo ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Pierwsza stara się wypromować turystycznie tereny Gór Świętokrzyskich.

— To doskonały przykład na to, w jaki sposób gmina może wykorzystać dostępne w danym regionie możliwości, by aktywizować lokalną społeczność i tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia jej mieszkańców — komentuje dr Andrzej Hałasiewicz, juror konkursu.

Reszel został wyróżniony za udział w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow. W jego ramach gmina podejmuje działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki.

W sumie do konkursu zgłoszono 73 projekty z 34 gmin. Poza wskazaniem zwycięzców jury konkursu wyróżniło także gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz.

— 10 najlepszych projektów zostanie opisanych i wydanych w formie raportu "Ranking dobrych praktyk" — obiecują organizatorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorządowy creme de la creme