Samorządy będą mogły łatwej spłacać zadłużenie

  • PAP
opublikowano: 19-04-2018, 13:41
aktualizacja: 19-04-2018, 13:44

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy pozwalający na łatwiejszą spłatę zadłużenia przez jednostki samorządu terytorialnego, co pozwoli na zmniejszenie zadłużenia sektora finansów publicznych - napisał resort finansów w ocenie skutków regulacji.

"W związku z możliwością restrukturyzacji i wcześniejszej spłaty długu projektowane zmiany powinny przyczynić się do zmniejszenia długu i kosztów obsługi długu JST, a tym samym całego sektora finansów publicznych" - napisano.

MF podaje, że zmiana przepisów pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego na zwiększenie przestrzeni do dokonywania wydatków.

"Elementem zwiększającym możliwości wydatkowe JST jest wyłączenie z indywidualnego wskaźnika spłaty zadłużenia przedterminowej spłaty zadłużenia. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie ustawy uwolnione zostaną w kolejnych latach środki finansowe, które mogą zostać przeznaczone np. na inwestycje" - dodano.

MF pisze, że w efekcie uwzględnienia wszystkich rozwiązań wprowadzanych ustawą, zarówno wprowadzonych w roku 2019 jak i tych przewidzianych na rok 2020 - możliwość spłaty i obsługi długu JST w roku 2020 ulegnie zwiększeniu w stosunku do obecnego stanu prawnego o 1.637 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samorządy będą mogły łatwej spłacać zadłużenie