Samorządy odpuściły rynek długu

opublikowano: 26-04-2016, 22:00

Wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez polskie banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wynosiła 146,6 mld zł

Według agencji ratingowej Fitch, na koniec pierwszego kwartału 2016 r. wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez polskie banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wynosiła 146,6 mld zł. To o 4,4 proc. więcej niż rok temu i 0,1 proc. więcej niż na koniec 2015 r. W liczbach bezwzględnych najbardziej zwiększył się rynek obligacji przedsiębiorstw.

Na rynku pojawiły się nowe papiery o wartości 4,9 mld zł, co, po uwzględnieniu wykupów, pozwoliło temu segmentowi osiągnąć wartość 64,7 mld zł. Oznacza to wzrost o 20,4 proc. r/r i 1,4 proc. kw/kw. Po emisjach na kwotę 1,5 mld zł rynek długu bankowego sięgnął na koniec kwartału 51 mld zł, co oznacza wzrost o 3,1 proc. r/r i 0,5 kw./kw.

Z początkiem roku z rynku wycofały się za to samorządy. Kwartalna dynamika emisji wyniosła w ich przypadku minus 0,6 proc., choć rok do roku segment ten wzrósł o 4 proc., osiągając wartość 19,9 mld zł. W pierwszym kwartale samorządy uplasowały jednak na rynku papiery o wartości zaledwie 18,7 mln zł.

Należy jednak pamiętać, że emisje spółek samorządowych są traktowane jako dług przedsiębiorstw. W pierwszym kwartale 2016 r. udało się zaś uplasować obligacje m.in. Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich, Inwestycji Medycznych Łódzkiego czy Kieleckiego TBS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane