Samorządy szukają partnera do odpadów

  • Anna Pronińska
opublikowano: 04-04-2013, 00:00

15 gmin południowej Polski skacze na głęboką wodę. W PPP chcą zbudować regionalną instalację przetwarzania odpadów.

Nie ma dotacji unijnej? To trzeba sięgnąć po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Chce z niej skorzystać Związek Międzygminny Czysty Region (ZMCR), któremu marzy się budowa regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Obejmie ona zasięgiem teren 15 gmin (m.in. Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Krapkowice), w których mieszka 200 tys. osób. Koszt? Niebagatelny — 57 mln zł.

Związek ogłosił postępowanie w koncesji na roboty budowlane. Prywatny partner będzie odpowiedzialny za budowę, sfinansowanie, utrzymanie i eksploatację instalacji przez 20 lat.

— Nie udało nam się pozyskać dotacji unijnych, a gminy doszły już do ściany, jeśli chodzi o wskaźniki zadłużenia. Zgromadzenie związku zdecydowało więc, by poszukać partnera do inwestycji w formule PPP — mówi Grzegorz Chudomięt, przewodniczący zarządu ZMCR. Wkładem strony publicznej ma być grunt pod inwestycję.

— Zagwarantujemy również strumień odpadów przez okres koncesji. To około 60 tys. ton rocznie. Zapewne takiego zabezpieczenia będzie oczekiwał partner. Pozostawiamy mu dowolność wyboru technologii. Zależy nam, by cena za zagospodarowanie odpadów była jak najniższa. Skaczemy na głęboką wodę i przecieramy szlaki tego typu projektom w PPP — mówi Grzegorz Chudomięt.

W formule partnerstwa publiczno-prywatnego będzie realizowana poznańska spalarnia. Kraków ogłosił postępowanie, które dotyczy obsługi i administrowania zbiorczym punktem gromadzenia odpadów. — Takich instalacji w PPP będzie przybywać.

Zbiorcze punkty gromadzenia i segregacji/recyklingu odpadów to świetny biznes dla firm prywatnych (które zarabiają na opłatach za przyjmowanie odpadów) oraz dla podmiotów publicznych zachowujących wpływ na funkcjonowanie instalacji — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP. Firmy zainteresowane postępowaniem mogą składać wnioski o udział do 17 maja. Instalacja ma być uruchomiona w ciągu dwóch lat od podpisania umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu