Czytasz dzięki

Samorządy tworzą spółki z konieczności

opublikowano: 07-10-2019, 22:00

Od początku roku na rynku przybyło tylko kilkadziesiąt spółek komunalnych.

4197 — tyle spółek z udziałem gminy, powiatu lub województwa było zarejestrowanych w KRS na dzień 20 września tego roku, wynika z najnowszych danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

— 70 proc. spółek tworzonych w ostatnich latach odpowiada za wodę i kanalizację lub zagospodarowanie odpadów, czyli za usługi komunalne. Pozostałe to ośrodki sportu, np. baseny, ośrodki kultury, agencje promocji regionu, przychodnie, szpitale, spółdzielnie socjalne i spółki komunikacyjne — informuje Jarosław Nowrotek, analityk COIG.

Dane nie wskazują na wysoką aktywność samorządów w tworzeniu nowych podmiotów gospodarczych. W ostatnich pięciu latach — podaje COIG — samorządy w całym kraju tworzyły rocznie średnio 84 nowe spółki. Od stycznia tego roku przybyło ich tylko 32.

— W Polsce jest 2800 samorządów — gmin, miast i powiatów. Jeżeli więc mniej niż 5 proc. z nich w skali roku zakłada jakiś podmiot, to znaczy, że robią to tylko wtedy, gdy muszą — komentuje Jarosław Nowrotek.

Niedawno nową spółkę zarejestrowało np. miasto Andrychów, w którym lokalnaprywatna ciepłownia jest bliska bankructwa. Samorząd w ciągu miesiąca powołał podmiot, który przejął od niej dystrybucję energii cieplnej na terenie gminy. Innym przykładem jest powołany w Grudziądzu holding, który ma przejąć sięgające ponad 470 mln zł długi miejskiego szpitala.

Nic nie wskazuje natomiast, aby samorządy masowo zaczęły tworzyć spółki zajmujące się gospodarką odpadami. Niektóre gminy jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadały, że mają takie plany w związku z drastycznym wzrostem cen za odbiór odpadów dyktowanych przez prywatne firmy, co sparaliżowało wiele przetargów.

— Samorządy tworzą spółki, bo tak jest łatwiej wykonywać określone zadania i często wygodniej wykorzystać dotacje unijne czy. z NFOŚGW — mówi Jarosław Nowrotek.

Spółki komunalne mogą być tworzone np. w celu realizacji konkretnych inwestycji (np. Mareckie Inwestycje Miejskie, które budują drogi i szkoły) — takich jest stosunkowo niedużo. Czasami wynika to też z wymogów formalnych — np. w przypadku spółek powoływanych przy budowie bloków w ramach Mieszkania+. Spółka może pozyskać niezależnie finansowanie na inwestycję (np. kredyt w banku), a jej dług nie jest uwzględniany przy limicie zadłużenia danego samorządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane