Santander wyprzedził Pekao

opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Dzięki fuzji z DB Polska bank urósł o 35 proc. i uplasował się na drugiej pozycji. Jego roczne wyniki rozczarowały jednak inwestorów.

Grupa Santander Bank Polska jako pierwsza z całego sektora bankowego zaprezentowała wstępne nieaudytowane wyniki finansowe za 2018 r. Osiągnęła ona 2,4 mld zł zysku należnego akcjonariuszom, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie zapadła jeszcze decyzja, ile pieniędzy popłynie do udziałowców w ramach dywidendy — zarząd banku oczekuje na decyzję nadzorcy w tej sprawie. Według najbardziej optymistycznego scenariusza, bank mógłby podzielić się z akcjonariuszami blisko 2 mld zł, przeznaczając na dywidendę po 25 proc. zysku wypracowanego w latach 2016-18. Pomimo tak dobrych wieści, wyniki rozczarowały rynek. Na zamknięciu środowej sesji cena akcji banku spadła o 3,23 proc. i wyniosła 359 zł.

Michał Gajewski, prezes Santandera, obserwuje rynek pod kątem
ewentualnych przejęć, jednak na jego radarze nie pojawił się żaden interesujący
bank.
Zobacz więcej

WZROST ORGANICZNY:

Michał Gajewski, prezes Santandera, obserwuje rynek pod kątem ewentualnych przejęć, jednak na jego radarze nie pojawił się żaden interesujący bank. Fot. Marek Wiśniewski

— Inwestorzy spodziewali się lepszych wyników finansowych po przejęciu przez Santandera wydzielonej części Deutsche Bank Polska. Zakładano, że kupione aktywa przyniosą Santanderowi dodatkowo 466 mln zł zysku, tymczasem przyniosły znacznie mniej — 379 mln zł. Skąd taka przepaść w szacunkach? DB Polska nie był bankiem giełdowym i nie publikował raportów, dlatego analitykom trudno było precyzyjnie oszacować atrakcyjność przejmowanych aktywów, czyli portfela kredytowego. Teraz, po sfinalizowanej fuzji już wiemy, że parametry transakcji, którą w całości należy oceniać pozytywnie, nie były tak istotne dla wyników, jak w przypadku podobnych przejęć rynkowych. Dla porównania Santander kupiłDB Polska poniżej wartości księgowej, ale lepszy deal od niego zrobił Alior przejmując wydzieloną części biznesu od banku BHP. Natomiast powyżej wartości księgowej zapłaciło Millennium, który kupił Eurobank — wyjaśnia Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Santander jest aktualnie drugim bankiem w Polsce. Przejmując wydzieloną część biznesu od DB Polska — bankowość detaliczną, prywatną oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, bez bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej i portfela kredytów walutowych, suma bilansowa banku urosła do blisko 206 mld zł. Tym samym wyprzedził Pekao, którego aktywa po III kw. 2018 r. warte są 183 mld zł. „Żubr” dopiero opublikuje swoje wyniki roczne, ale nic nie wskazuje na to, aby wyprzedził Santandera pod względem aktywów. Numerem jeden niezmiennie postaje PKO BP.

Zeszły rok Grupa Santander zakończyła z 8,7 mld zł dochodu (wzrost o blisko 13 proc. r/r) i kosztami operacyjnymi sięgającymi prawie 3,8 mld zł, które w porównaniu z poprzednim rokiem są wyższe prawie o 12 proc. Bank planuje zwolnienia grupowe — do końca tego roku chce zwolnić do 1,4 tys. osób. Aktualnie trwają negocjacje banku ze związkami zawodowymi na dotyczące warunków zwolnień. Jak twierdzo Michał Gajewski, prezesa Santandera, porozumienie ze związkami bank powinien osiągnąć najpóźniej w przyszłym tygodniu.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu