SAPARD może wreszcie ruszyć

Inga Rosińska
opublikowano: 30-11-2000, 00:00

SAPARD może wreszcie ruszyć

Komisja Europejska wydała ostatnie rozporządzenie w sprawie uruchomienia funduszu SAPARD. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój terenów wiejskich w Polsce i innych krajach kandydujących do UE. Teraz tylko od nas zależy, jak szybko dostaniemy pieniądze.

Komisja Europejska upoważniła Franza Fischlera, komisarza ds. rolnictwa, do podpisywania porozumień finansowych z krajami kandydującymi do Unii Europejskiej w sprawie korzystania ze środków funduszu SAPARD. Oznacza to, że Bruksela jest gotowa pod względem prawnym do wywiązania się z obietnicy pomocy w ramach tego programu. Już w tym roku zarezerwowano w budżecie UE 529 mln EUR (2 mld zł) na wypłaty. Niemal jedna trzecia całej sumy — 168,7 mln EUR (638,4 mln zł) — trafi do Polski. Do 2006 roku kandydaci do UE będą mogli otrzymywać rocznie 540 mln EUR (2,05 mld zł).

W tym roku nie wypłacono jednak jeszcze żadnych pieniędzy, bo KE pracowała nad aktami wykonawczymi. W Polsce natomiast nadal nie wiadomo, kiedy ruszy krajowa agencja do zarządzania funduszami. Zdaniem Brukseli, Polska mogła powołać agencję płatności, nie czekając na wydanie ostatecznych rozporządzeń. Ich projekty zostały przekazane wszystkim kandydatom już 7 czerwca.

Z założeniem agencji poradziła sobie natomiast Bułgaria.

Polskie władze nie potrafią powiedzieć, kiedy ruszy agencja, a zdaniem unijnych specjalistów, od jej uruchomienia do wypłaty pierwszych pieniędzy upłynie kilka miesięcy. Tak więc pierwsze fundusze trafią do nas najprawdopodobniej dopiero w połowie przyszłego roku.

Już teraz z powodu opóźnień ze strony państw kandydackich UE obcięła przewidywane wydatki na przyszły rok z zakładanych 410,8 mln EUR (1,56 mld zł) do 210,8 EUR (801,4 mln zł). Zobowiązania nadal pozostają na poziomie 540 mln EUR (2,05 mld zł). Państwa UE uznały, że kraje kandydujące nie zdążą z przygotowaniami i nie wykorzystają całej kwoty. Jednak „piętnastka” zapewnia, że pozostała kwota nie przepadnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / SAPARD może wreszcie ruszyć