Scenariusz dla e-gospodarki

opublikowano: 20-11-2018, 22:00

McKinsey & Company szacuje, że za sprawą rozwoju cyfryzacji PKB Polski może zwiększyć się do 2025 r. o 275 mld zł.

Na razie jednak — jak wynika z raportu tejże firmy „Polska jako cyfrowy challenger. Cyfryzacja nowym motorem wzrostu dla kraju i regionu” — czynniki, które dotychczas zapewniały jego podwyższanie, tracą obecnie na sile, ponieważ bazowały na rozwoju tradycyjnych gałęzi gospodarczych, inwestycjach zagranicznych i dużej dynamice eksportu. Dla przypomnienia, w latach 1996-2017 PKB na mieszkańca zwiększyło się o 123 proc. Analitycy zaznaczają, że nakreślony przez nich scenariusz jest „ambitny”, bo do jego realizacji potrzebny byłby wzrost odsetka PKB wytwarzanego przez gospodarkę cyfrową z 6,2 proc. do 15 proc. — osiągniętego w 2025 r. Pozwoliłoby to zrównać się nam z takimi krajami jak Belgia, Dania, Estonia, Norwegia czy Szwecja. Do jego realizacji potrzebne są jednak zmiany rynkowe i większa aktywność w zakresie promocji i wdrażania rozwiązań cyfrowych. Utrzymanie obecnych strategii rozwoju pozostawi nas w tyle za innymi państwami.

10 Wśród tylu krajów — „cyfrowych challengerów” znajduje się obecnie Polska. Obok nas eksperci McKinsey & Company wymieniają Bułgarię, Czechy, Chorwację, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Nie jest to jeszcze grupa „cyfrowych liderów”, do której należą Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Do nich jest nam wciąż daleko.

6,2 proc. Taki odsetek PKB wytworzyła w 2016 r. gospodarka cyfrowa w Polsce. To równowartość 112 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy