SEC wstrzymał IPO chińskich spółek w USA

opublikowano: 30-07-2021, 19:14

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wstrzymała pierwotne oferty publiczne (IPO) chińskich spółek w USA dopóki nie poprawią one jawności zagrożeń dla akcjonariuszy.

Szef SEC Gary Gensler powiedział, że ostatnie działania władz Chin, w tym zapowiedź dogłębnego sprawdzenia pod kątem bezpieczeństwa spółek wchodzących na zagraniczne giełdy, mają duże znaczenie dla amerykańskich inwestorów. Ujawnił, że zwrócił się do pracowników SEC o wystąpienie o dodatkowe informacje od chińskich spółek przed uzyskaniem zgody na sprzedaż akcji.

- Uważam, że takie informacje mają kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji o inwestycji i są zgodne z mandatem SEC ochrony inwestorów na amerykańskich rynkach kapitałowych – powiedział Gensler.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Działania władz Chin wobec prywatnych spółek, m.in. zakazanie firmom edukacyjnym działalności dla zysku, spowodowało wielką wyprzedaż akcji na chińskich giełdach. Łączna wartość spółek z sektorów technologicznego i edukacyjnego spadła o ponad 1 bln USD od lutego.

Innym przykładem są perypetie Didi Global Inc. „Chiński Uber” niedługo po wejściu na giełdę w USA znalazł się na celowniku chińskich władz, które zakazały mu pozyskiwać nowych klientów i ogłosiły ocenę działalności spółki pod kątem bezpieczeństwa. Wywołało to gwałtowną przecenę akcji.

Wchodzenie chińskich spółek na giełdy w USA to lukratywne źródło przychodów dla banków z Wall Street. Obecny rok jest pod względem takich ofert drugim najlepszym w historii. Chińskie spółki jak dotąd pozyskały łącznie co najmniej 15,7 mld USD kapitału. To więcej niż w całym 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane