Seco/Warwick wchodzi w grafen

opublikowano: 04-04-2013, 00:00

Giełdowa spółka pomoże znaleźć zastosowanie dla materiału przyszłości.

Seco/Warwick oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) zawiązały konsorcjum, które zainwestuje 6,5 mln zł w produkcję grafenu, który może być stosowany w elektronice, optoelektronice, motoryzacji i energetyce. To materiał mocniejszy od diamentu i stali, który świetnie przewodzi prąd, utwardza materiały i wydłuża żywot urządzeń. Giełdowa spółka wyłoży 2,5 mln zł, resztę dorzuci ITME.

— Do końca roku przestawimy prototyp maszyny, którą przekażemy ITME — mówi Wojciech Modrzyk, wiceprezes Seco/ Warwick. To z jej pomocą instytut postara się powlec grafenem folię miedzianą. Pierwsze folie z grafenem powinny powstać w naszym kraju w ciągu trzech lat. Perspektywy są świetne.

W raporcie „The world market for Graphene to 2017” oszacowano, że w 2020 r. rynek grafenu wart będzie 1 mld USD. Seco/Warwick już dziś zacznie zachęcać kontrahentów z energetyki, motoryzacji czy sektora lotniczego do wykorzystania nowych technologii. Spółka oraz ITME podkreślają, że już wkrótce grafen będzie można stosować do pokrycia elastycznych ekranów dotykowych i elastycznego oświetlenia diodowego (OLEDs). Docelowo naukowcy chcą z grafenu wyprodukować nawet sztuczną siatkówkę oka. Seco-Warwick nie jest jedyną firmą, która wchodzi na rynek grafenu.

Już w 2011 r. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) powołała spółkę Nanocarbon, która szuka zastosowań dla tego materiału. ARP wsparła także finansowo ITME, by mógł kupić spektroskop potrzebny do badań nad produkcją grafenu. Instytut ma już pierwsze sukcesy: kilka lat temu opatentował produkcję dużych płytek grafenu, które mają być bazą do produkcji urządzeń zawierających innowacyjny materiał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu