Sejm: 75 proc. biomasy ma pochodzić z kontraktacji

Polska Agencja Prasowa SA
25-08-2006, 12:18

75 proc. biomasy do produkcji biokomponentów wykorzystywanych do produkcji paliw będzie pochodzić z kontraktacji - zdecydował w piątek Sejm, odrzucając Senacką propozycję obniżenia tej ilości do 50 proc.

75 proc. biomasy do produkcji biokomponentów wykorzystywanych do produkcji paliw będzie pochodzić z kontraktacji - zdecydował w piątek Sejm, odrzucając Senacką propozycję obniżenia tej ilości do 50 proc.

W Sejmie odbyło się głosowanie poprawek Senatu do ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Z 30 senackich propozycji zmian Sejm przyjął 20.

Sejm przyjął m.in. poprawki umożliwiające wytwarzanie biopaliwa grupie osób fizycznych, które nie są producentami rolnymi, pod warunkiem, że będzie to produkcja na użytek własny.

Zgodnie z rekomendacją Senatu Sejm wydłużył termin przekazywania sprawozdań przez wytwórców z 30 do 45 dni po zakończeniu roku kalendarzowego. Natomiast nowy termin przekazywania ministrom zbiorczego sprawozdania przez prezesa Agencji Rynku Rolnego przesunięto z końca lutego na 15 marca.

Uchwalona przez Sejm 21 lipca tego roku ustawa o biokomponetach zakłada, że rolnik będzie miał prawo do produkcji 100 l biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych. Nie będzie mógł sprzedać tego paliwa np. innemu rolnikowi.

Ustawa ma dostosować polskie prawo do rozwiązań UE i umożliwić osiągnięcie 5,75-proc. udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych w 2010 roku. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2007 roku.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm: 75 proc. biomasy ma pochodzić z kontraktacji