Sejm: będą dopłaty do materiału siewnego

12-01-2007, 10:42

Rolnicy będą mogli otrzymać dopłaty z ARR do tzw. kwalifikowanego materiału siewnego..

Rolnicy będą mogli otrzymać dopłaty z Agencji Rynku Rolnego (ARR) do tzw. kwalifikowanego materiału siewnego - umożliwia to uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o ARR.

Głosowało 424 posłów; za były 423 osoby, a jedna była przeciwna.

Dopłaty będą przysługiwały producentom rolnym, którzy użyją do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Ocenia się, że aby Polska mogła konkurować na rynkach Unii Europejskiej, rolnicy muszą nim obsiewać 20-50 proc. gruntów.

Stosowanie dopłat do wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego ma także poprawić parametry jakościowe surowców roślinnych wprowadzanych do obrotu. Zdaniem resortu rolnictwa, ich zła jakość powoduje, że zakłady przetwórcze mają trudności w pozyskiwaniu jednorodnych jakościowo partii produktów.

Z dopłat do materiału siewnego będą mogli skorzystać producenci rolni, poszkodowani przez tegoroczną klęskę suszy, pod warunkiem, że nasiona zbóż zakupili po 1 sierpnia 2006 r. W przypadku ziemniaków materiał musiał być zakupiony w okresie od 1 września do 30 maja, z przeznaczeniem na sadzenie w 2007 r.

Dopłat do materiału kwalifikowanego będzie udzielała ARR. Będą one wypłacane w zależności od powierzchni gruntów ornych obsianych takimi nasionami. Wysokość dopłat zależna będzie także od rodzaju roślin.

Ustawa trafi teraz do Senatu. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm: będą dopłaty do materiału siewnego