Sejm bierze się za czas pracy

opublikowano: 06-03-2013, 00:00

Dłuższy okres rozliczeniowy, ruchomy czas pracy, niższe stawki za nadgodziny — to tylko część zmian planowanych w kodeksie pracy.

Dwa projekty zmian w kodeksie pracy będą przedmiotem prac rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu. Oba — rządowy i poselski (PO) — dotyczą czasu pracy. Rządowy projekt zapowiada możliwość przedłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Obecna granica to cztery miesiące. Reguluje ponadto zasady stosowania tzw. ruchomego czasu pracy (o czym już pisaliśmyw „PB’’ niejednokrotnie). Dłuższy okres rozliczeniowy ma pozwolić pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników — zależnie od zapotrzebowania na nią w poszczególnych miesiącach. Dłuższe okresy mają być równoważone krótszą pracą lub dniami wolnymi od niej, ale w ramach wymiaru obowiązującego dla danego pracownika i z zachowaniem jego praw, np. dotyczących okresu odpoczynku dobowego i tygodniowego. Poselskie propozycje, które zaprezentuje Sejmowi Adam Szejnfeld, również zapowiadają wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, ale przewidują też modyfikację trybu wprowadzaniaprzerywanego czasu pracy. Pracodawcy mogliby go stosować nie tylko na podstawie układu zbiorowego pracy (jak obecnie), ale także po porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielstwem pracowników. Możliwa też byłaby dłuższa niepłatna przerwa w pracy niewliczana do czasu pracy przekraczająca 60 minut — pod warunkiem zachowania zasad określonego dobowego i tygodniowego odpoczynku i tylko gdy pracownik złoży w tej sprawie indywidualny wniosek. Wreszcie w poselskim projekcie pojawił się pomysł obniżenia dodatków za „nadgodziny” o 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu