Sejm poprawił Polską Strefę Inwestycji

opublikowano: 10-05-2018, 22:00

Nie trzeba będzie oddzielnie rozliczać każdego projektu. Będzie za to kara dla firm, które mają kilka inwestycji zwolnionych z podatku i rezygnują.

Dobre wieści dla firm, które chcą inwestować. Z projektu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który z Sejmu trafi lada moment do Senatu, podczas prac Komisji Gospodarki i Rozwoju zniknął niekorzystny zapis. Dotyczył konieczności osobnego rozliczania pomocy w przypadku firm, które mają więcej niż jedno zezwolenie na działalność w strefie (wydawane na podstawie obowiązujących przepisów) lub decyzję o wsparciu(zastąpią zezwolenia). W skrócie: firma, która reinwestuje i się rozbudowuje, musiałaby każdy nowy projekt zwolniony z podatku traktować osobno. Na dodatek prawo miało działać wstecz i wymagać od przedsiębiorców, by rozdzielili projekty, na które dostali wcześniej więcej niż jedno zezwolenie.

Gdy podkomisja
naniosła tylko kosmetyczne poprawki w projekcie ustawy o wspieraniu
nowych inwestycji, Krystyna Skowrońska z PO zapowiedziała, że
podczas dalszych prac będzie się starać zmienić część
przepisów, w tym możliwość wspólnego rozliczania pomocy
publicznej z kilku projektów. Udało się, gdy projekt po drugim
czytaniu trafił do Komisji Gospodarki i Rozwoju.
Zobacz więcej

Nie tu, to tam

Gdy podkomisja naniosła tylko kosmetyczne poprawki w projekcie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, Krystyna Skowrońska z PO zapowiedziała, że podczas dalszych prac będzie się starać zmienić część przepisów, w tym możliwość wspólnego rozliczania pomocy publicznej z kilku projektów. Udało się, gdy projekt po drugim czytaniu trafił do Komisji Gospodarki i Rozwoju. Fot. GK

— Została przywrócona obowiązująca zasada, która dobrze sprawdza się od lat — mówi Krystyna Skowrońska z PO, członkini sejmowej komisji.

Teraz w rozdziale 3 „Decyzja o wsparciu” w punktach 6 i 7 jest mowa o rozliczeniu łącznej pomocy publicznej.

— To bardzo korzystna zmiana. Sankcjonuje możliwość łącznego korzystania z pomocy publicznej z więcej niż jednego zezwolenia lub decyzji. To rozwiązanie łączy świat Specjalnych Stref Ekonomicznych ze światem Polskiej Strefy Inwestycji — mówi Paweł Tynel, partner w EY.

Tyle marchewki. Jest też bat. W artykule 37 pojawił się zapis dotyczący cofnięcia zezwolenia lub uchylenia decyzji o wsparciu. W przypadku, gdy firma ma tylko jeden projekt zwolniony z CIT, gdy rezygnuje z pomocy publicznej, musi zwrócić niezapłacony podatek. Jeśli jednak w grę wchodzi kilka zezwoleń lub decyzji, trzeba oddać całą potencjalną pomoc publiczną, nawet jeśli nie została wykorzystana.

— Polskie prawo podatkowe przewiduje zwrot niezapłaconego podatku z odsetkami, jeśli został niesłusznie objęty zwolnieniem. Prawo unijne wymaga tylko zwrotu udzielonej pomocy publicznej. Nie ma więc podstaw prawnych do takiego przepisu — podkreśla Michał Bernat z kancelarii Dentons.

Zwraca też uwagę, że przepisy dotyczące możliwości łączenia pomocy publicznej nie są klarownie napisane.

Polska Strefa Inwestycji wprowadza możliwość zwolnienia podatkowego na terenie całego kraju. Nie będzie konieczności poszerzania specjalnych stref ekonomicznych (SSE), co trwało czasem kilkanaście miesięcy. Rozwiązuje też problem zakończenia działalności SSE w 2026 r. Decyzje o wsparciu będą wydawane na 10- -15 lat, także po 2026 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy