Sejm przegłosował poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT

(Marek Druś)
opublikowano: 16-11-2006, 11:55

Zgodnie z ustawą, w 2007 i w 2008 roku nadal będziemy płacić podatki według dotychczasowych stawek - 19, 30 i 40 proc.

Przekazując 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, nie trzeba będzie znać numeru jej rachunku bankowego - zdecydował w czwartek Sejm, przyjmując poprawkę Senatu do noweli ustawy o podatku dochodowym PIT.

Sejm odrzucił poprawkę, zgodnie z którą 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego nie będzie przekazywany, jeśli będzie to mniej niż 5 zł.

Zgodnie z ustawą o podatku PIT, w 2007 i w 2008 roku nadal będziemy płacić podatki według dotychczasowych stawek - 19, 30 i 40 proc. Stawki zostaną obniżone w 2009 r., kiedy mają wynosić 18 i 32 proc. Obciążenia podatkowe mają być nieco niższe dzięki zmianie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku.

Progi, wynoszące obecnie 37 tys. 24 zł oraz 74 tys. 48 zł, zostaną podniesione w przyszłym roku do poziomu 43 tys. 405 zł i 85 tys. 528 zł. Kolejne podniesienie progów nastąpi w 2008 r.

Natomiast w 2009 r. ma obowiązywać tylko jeden próg podatkowy. Osoby o rocznych dochodach niższych niż 85 tys. 528 zł zapłacą wówczas 18 proc. podatku. Ci, którzy zarobią więcej od tej kwoty - jeszcze 32 proc. od "nadwyżki" ponad 85 tys. 528 zł.

9 listopada Senat - podobnie jak wcześniej Sejm - odrzucił poprawkę PO, która miała na celu wprowadzenie dwóch stawek już w 2007 r. Nie zgodził się też na wprowadzenie ulgi na tworzenie nowych miejsc pracy, co proponował Adam Biela (LPR).

Ustawa o podatku PIT wprowadza ulgę prorodzinną - w 2007 r. od podatku będzie można odliczyć 120 zł rocznie na każde dziecko.

Zgodnie z ustawą, zmienią się zasady płacenia podatku przy sprzedaży mieszkań. Zamiast 10-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży, zapłacimy 19-proc. podatek od dochodu. Po pięciu latach od momentu zakupu mieszkania, sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku. Natomiast jeśli ktoś był zameldowany w sprzedawanym mieszkaniu, nie będzie płacił podatku już po roku. Będzie to dotyczyć mieszkań kupionych po 1 stycznia 2007 r.

W przyszłym roku nie będzie już jednak ulgi odsetkowej, która pozwala odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego mieszkania lub budowę domu.

Zgodnie z ustawą, koszty uzyskania przychodów będą - tak jak dotychczas - wynosić 50 proc. (w przypadku umów autorskich) i 20 proc. (w przypadku umów o dzieło). Rząd chciał wcześniej obniżyć koszty uzysku, w wyniku czego twórcy, naukowcy i zleceniobiorcy płaciliby wyższe podatki, jednak wycofał się z tego zamiaru pod wpływem protestów.

Pozostaną też, wbrew woli rządu, uproszczone formy opodatkowania, czyli ryczałt i karta podatkowa. Jednak od 2008 r. z ryczałtu skorzysta mniejsza liczba przedsiębiorców, ponieważ po przekroczeniu rocznych przychodów 150 tys. euro. będą musieli przejść na zasady ogólne. Obecnie jest to 250 tys. euro.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Teraz nowelizacja ustawy trafi do prezydenta.

Aby zmiany podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2007 r., nowe przepisy muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sejm przegłosował poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT