Sejmowi prawnicy krytykują Ministerstwo Finansów

opublikowano: 18-10-2018, 22:00

Biuro Analiz Sejmowych wylało kubeł zimnej wody na rządowy pakiet zmian w ustawach podatkowych. Posłów to nie wzrusza.

Uderzenie w inwestycyjną atrakcyjność Polski, formułowanie nakazu płacenia możliwie najwyższych podatków, likwidacja ochronnej roli indywidualnych interpretacji podatkowych, łamanie konstytucyjnej zasady zakazu działania prawa wstecz, zbytni pośpiech we wdrażaniuskomplikowanych zmian — to tylko niektóre zarzuty prof. Henryka Dzwonkowskiego z Biura Analiz Sejmowych (BAS), pod adresem rządowych projektów zmian w ustawach o podatkach dochodowych (CIT, PIT) oraz ordynacji podatkowej.

W środę podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów, mimo apeli ekspertów o opamiętanie, posłowie przepchnęli pakiet dalej praktycznie bez zmian.

Nic do poprawiania

Przed posiedzeniem komisji finansów posłowie otrzymali krytyczną opinię prof. Henryka Dzwonkowskiego. Krytyczne opinie prawników Sejmu i Senatu wobec projektów ustaw, które wyszły z rządu, nie zrobiły jednak na głosujących wrażenia.

— Owszem, dyskusja o tych kilku projektach była wielogodzinna,ale praktycznie nic z niej nie wynikło. Nie pojawiły się żadne istotne poprawki. Przegłosowano jedynie drobne zmiany, nieingerujące w merytorykę projektów — mówi Paweł Mazurkiewicz, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan.

Ani przedstawiciele PiS, ani opozycji nie zgłosili żadnych ważnych poprawek broniących podatników. A mieli pole do popisu. Henryk Dzwonkowski podkreślił, że pakiet służy głównie dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego, „znaczna część zaproponowanych regulacji budzi jednak bardzo istotne zastrzeżenia”. W pisemnej opinii ostrzegł, że exit tax (czyli podatek od wyprowadzki z Polski), choć może ograniczyć nieopodatkowane wyprowadzanie z kraju składników majątkowych, może też uderzyć w atrakcyjność inwestycyjną Polski. Jego zdaniem, brak tego podatku wyróżniał Polskę w oczach inwestorów zagranicznych i „stymulował wzrost gospodarczy, np. poprzez wzrost liczby miejsc pracy”. Ekspert BAS jest też krytyczny wobec innych planowanych regulacji. Projekt zakłada m.in., że firmy będą musiały przedstawiać fiskusowi swoje schematy podatkowe wdrażane po 25 czerwca 2018 r., mimo że ustawowy obowiązek ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

„Wprowadzenie tego obowiązku z mocą wsteczną będzie naruszeniem wyrażonej w art. 2 konstytucji zasady zaufania do państwa prawa. W praworządnym państwie obywatel powinien być w stanie przewidzieć prawne rezultaty działań i zachowań, a także móc się do nich rozsądnie przygotować” — głosi opinia profesora.

Więcej złego, mniej dobrego

Henryk Dzwonkowski ostrzega również, że „instytucja interpretacji podatkowych i wynikająca z nich ochrona stają się iluzoryczne”. Tak ocenia zmiany, które ułatwią fiskusowi odmawianie firmom wydania indywidualnychinterpretacji podatkowych. „Złożenie wniosku przestaje się odnosić do sytuacji wnioskodawcy, bowiem ma być rozpatrywane globalnie i uzależnione od treści wniosków złożonych przez inne podmioty” — napisał ekspert Biura Analiz Sejmowych.

Groźne dla firm zmiany szykowane są też w zakresie klauzuli do walki z unikaniem opodatkowania. „Proponowana treść może spowodować dążenie organów do wykazania, że wystąpienie jakiejkolwiek korzyści podatkowej uznaje się za jedną z głównych przyczyn działania podatnika”. W rezultacie firmy mogą zostać zmuszonedo oddania nawet niewielkiej korzyści podatkowej (obecnie dopiero powyżej 100 tys. zł w skali roku), powiększonej o 40-procentową sankcję.

Profesor wytyka również politykom zbyt duży pośpiech we wdrażaniu tak daleko idących zmian podatkowych. „Niedostateczna ilość czasu na zapoznanie się podatników z nowymi regulacjami i wynikającymi z nich obowiązkami może spowodować utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej” — przestrzegł prawnik Sejmu.

2,2 mln Na tylu podatników (obywateli i firm) mają oddziaływać regulacje w rządowym pakiecie zmian w PIT, CIT oraz ordynacji podatkowej…

17 mld zł …a taki wzrost dochodów budżetu państwa w ciągu 10 lat mają zapewnić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu