Sęk: Rocznie w Polsce przybywa do 100 stacji paliw

Polska Agencja Prasowa SA
04-05-2005, 18:31

W Polsce rocznie przybywa do 100 nowych stacji paliw, w najbliższym czasie na stacjach będą rozwijać się usługi nie związane ze sprzedażą paliw, jak np. bary i sklepy - uważa prezes Nafty Polskiej Adam Sęk.

W Polsce rocznie przybywa do 100 nowych stacji paliw, w najbliższym czasie na stacjach będą rozwijać się usługi nie związane ze sprzedażą paliw, jak np. bary i sklepy - uważa prezes Nafty Polskiej Adam Sęk.

Sęk uczestniczył w środę w Warszawie w konferencji na temat rynku dystrybucji paliw w Polsce, która odbyła się w ramach XII Międzynarodowych Targów - Stacja Paliw 2005.

Według Sęka, w krajach zachodnich usługi nie związane z paliwami stanowią 50 proc. działalności stacji benzynowych, u nas jest to zaledwie 10 proc.

Sęk pochwalił poziom techniczny stacji paliw Polsce, który według niego nie odbiega od standardów światowych. Zaznaczył, że rodzime firmy nie ustępują konkurencji ze strony firm UE.

Z danych, które przedstawiła na konferencji Polska Izba Paliw Płynnych wynika, że 29 proc. udziału w rynku stacji paliw w Polsce ma PKN Orlen, 6 proc. należy do Grupy Lotos, 33 proc. do firm zagranicznych, 29 proc. do niezależnych operatorów, a 2 proc. to stacje paliw przy hipermarketach.

Prezes Izby Aurelia Kuran-Puszkarska zwróciła uwagę, że hipermarkety chcą zwiększyć swój udział w sprzedaży paliw, przyciągając klientów głównie niższą ceną. Swoją pozycję na rynku paliw chcą też wzmocnić zagraniczne firmy, jak BP i Statoil, które planują rozszerzać swoją ofertę.

Według badań Izby, w ostatnim roku poprawiła się jakość paliw sprzedawanych na polskich stacjach. W 2004 r. kontrole wykazały, że norm jakości nie spełniało 10,7 proc. badanych paliw. Jednak z 217 spraw skierowanych do prokuratury, tylko 8 trafiło do sądu, a zaledwie w jednej sprawie zapadł wyrok. Zdaniem Izby, może to skutkować w przyszłości pogorszeniem jakości sprzedawanych paliw.

Dla porównania w raporcie za 2002 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów alarmował, że na co drugiej stacji sprzedawano paliwa niewłaściwej jakości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sęk: Rocznie w Polsce przybywa do 100 stacji paliw