Sektor ochroniarski w dobrej kondycji

opublikowano: 30-11-2017, 22:00

Wyższe koszty i wzrost cen oferowanych usług odczuły tylko małe firmy z branży.

Z 5638 działających w Polsce firm ochroniarskich 9 proc. ma długi — pokazują dane zgromadzone w bazach BIG Info Monitor oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK). Przy tym aż 70 proc. zaległości branży stanowią nieopłacone w terminie kredyty bankowe. Pozostałe zobowiązania to faktury za telefony lub towary. Przy tym BIG wziął pod uwagę płatności opóźnione o co najmniej 60 dni, opiewające na kwotę minimum 500 zł wobec jednego wierzyciela. Długi firm ochroniarskich sięgnęły łącznie 27,7 mln zł. Średnia zaległość pozakredytowa wynosi 22 679 zł, a kredytowa — 179 172 zł.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

Obawy o kondycję finansową branży ochroniarskiej pojawiły się w związku z oskładkowaniem umów-zleceń i podwyżką minimalnej stawki godzinowej. Jednak skutki tego odczuły głównie małe firmy. Generalnie branża nie ucierpiała.

Zgodnie z szacunkami Deloitte’a, rynek ochrony osób i mienia w 2016 r. wzrósł w porównaniu z 2015 r. prawie o 10 proc. W tym roku będzie to 13 proc.

Co prawda małe firmy ochroniarskie obawiają się, że takie czynniki, jak podwyższone koszty pracy w 2018 r., minimalne wynagrodzenie na poziomie 2100 zł brutto, stawka godzinowa rzędu co najmniej 13,7 zł brutto i do tego większe obciążenia ZUS przyhamują ich rozwój. Natomiast dla dużych firm wspomniane zmiany nie są zagrożeniem, ale szansą na wzrost jakości usług i lepsze postrzeganie branży. Korporacje stanowią jednak mniejszość — do sześciu największych graczy należy ok. 30 proc. rynku. Eksperci przewidują konsolidację rynku wokół największych firm ochroniarskich oraz profesjonalizację i coraz silniejszy zwrot ku nowoczesnym technologiom. Według nich ochrona będzie się mechanizować. Coraz większą popularnością cieszą się choćby zautomatyzowane systemy alarmowe oraz monitoring.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sektor ochroniarski w dobrej kondycji