Senat: 3 proc. PKB na finansowanie nauki do 2010 r.

12-08-2004, 14:10

Senat zobowiązał w czwartek rząd do przedstawienia do 1 października programu działań, by do 2010 r. zapewnić finansowanie nauki polskiej na poziomie 3 proc. PKB.

Jest to zgodne z założeniami unijnej Strategii Lizbońskiej, zgodnie z którą do 2010 roku w każdym z państw członkowskich UE poziom wydatków na badania naukowe powinien osiągnąć właśnie 3 proc. PKB; środki te pochodzą z budżetu państwa i źródeł prywatnych.

Obecnie w Polsce wydaje się na ten cel ok. 0,6 proc. PKB (ze środków państwowych i prywatnych).

Poprawkę w tej sprawie, zgłoszoną do uchwały dotyczącej wspierania oraz wykorzystywania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce, poparło 80 senatorów, 4 było przeciw i 4 się wstrzymało. Całą uchwałę Senat przyjął jednogłośnie, 89 głosami za.

Według Senatu, oprócz wskazania sposobów dojścia do zwiększenia nakładów na naukę, program powinien zawierać plany działań, które zwiększą wykorzystanie prac naukowo-badawczych w gospodarce, służących unowocześnieniu polskich produktów i usług.

"Niezwłoczne podjęcie aktywnych działań mających na celu rozwój nowoczesnej gospodarki i realizacja przyjętej przez Radę Unii Europejskiej Strategii Lizbońskiej to obecnie jedne z najważniejszych zadań władz ustawodawczych i wykonawczych naszego państwa" - czytamy w uchwale.

Senat przypomniał, że przyjęta w 2000 r. przez UE Strategia Lizbońska miała na celu doprowadzenie do tego, by unijna gospodarka do 2010 r. stała się najbardziej konkurencyjną na świecie gospodarką opartą na wiedzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senat: 3 proc. PKB na finansowanie nauki do 2010 r.