Senat przyjął ustawy zapobiegające ukrywaniu dochodów

Polska Agencja Prasowa SA
01-07-2005, 13:04

Senat przyjął w piątkowym głosowaniu pięć ustaw upoważniających prezydenta do ratyfikacji umów między RP a Jersey, Guernsey i Wyspą Man oraz między RP a Królestwem Niderlandów z odniesieniem do Antyli Niderlandzkich i do Aruby. Dzięki tym umowom podatnicy nie będą mogli ukrywać swoich dochodów przed opodatkowaniem w miejscach uznawanych za tzw. raje podatkowe.

Senat przyjął w piątkowym głosowaniu pięć ustaw upoważniających prezydenta do ratyfikacji umów między RP a Jersey, Guernsey i Wyspą Man oraz między RP a Królestwem Niderlandów z odniesieniem do Antyli Niderlandzkich i do Aruby. Dzięki tym umowom podatnicy nie będą mogli ukrywać swoich dochodów przed opodatkowaniem w miejscach uznawanych za tzw. raje podatkowe. 

Zawarcie umów jest regulowane przez dyrektywę UE z 2003 r., która stanowi, że przychody z oszczędności w formie odsetek wypłacanych w jednym państwie UE na rzecz właścicieli - osób fizycznych zamieszkałych w innym państwie UE, powinny zostać opodatkowane zgodnie z przepisami tego ostatniego państwa.

Umowy zapewnią automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi o dokonanych wypłatach odsetek. Ustalą też zasady stosowania tzw. podatku zatrzymanego przez te terytoria i zwrotu Polsce przychodów z tytułu podatku zatrzymanego. Nie będą wymagały nakładów finansowych ze strony budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senat przyjął ustawy zapobiegające ukrywaniu dochodów