Sesja w poczekalni

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 13-12-2017, 18:51
aktualizacja: 13-12-2017, 18:53

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały w dniu, który w bieżącym tygodni zaczyna spotkania globalnych rynków z serią posiedzeń władz monetarnych ważnych banków centralnych świata.

W efekcie na wielu rynkach pojawiło się klasyczne i znane z przeszłości wyciszenie, którego dziś wspólnym mianownikiem było czekanie na wieczorny komunikat amerykańskiej Rezerwy Federalnej. GPW odpowiedziała na brak impulsów z otoczenia spadkiem obrotu i zmienności, czego pochodną była sesja, która skończyła się przesunięciem WIG20 o 0,17 procent przy 500 milionach złotych obrotu. Wyciszenie sączące się na warszawski rynek z otoczenia zostało uzupełnione lokalnymi zmiennymi. Pierwszą jest stale obowiązująca konsolidacja WIG20, która zamroziła indeks na lokalnej półce w rejonie 2400 pkt.

Drugim czynnikiem stabilizującym jest czekanie rynku na piątkową sesje, która jest dniem rozliczenia pochodnych i część graczy nauczona doświadczeniem zwyczajnie nie chce zderzyć się z siłami, które mają luźny związek z układem sił na rynku, a zawsze generują dawkę skokowego wzrostu zmienności. W istocie piątkowa sesja nakazuje, by przeczekać z nowymi decyzjami inwestycyjnymi do nowego tygodnia, a konsolidacyjny układ na wykresie indeksu WIG20 zmusza do czekania na zakończenie trendu bocznego. Podsumowując, na dzisiejszej sesji właściwie wszystkie zmienne sprzyjały wyciszeniu, spadkowi zmienności i aktywności rynku.

W dniu jutrzejszym zmienności może być nieco więcej. Pierwszym czynnikiem budzącym rynek z dzisiejszego uśpienia będzie poranna reakcja na komunikat FOMC, a później rozgrywka rynków bazowych z sygnałami, które napłyną ze strony Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Warto jednak pamiętać, iż skondensowane spotkania giełd z decyzjami banków centralnych dotyczą mniej obecnych działań, a więcej przeszłości i kształtu polityki monetarnej w 2018 roku. Przy sygnałach wskazujących na status quo w polityce monetarnej gracze będą mogli skupić już tylko na podatkach w USA i rozegraniu klasycznego rajdu Świętego Mikołaja, który przypada zwykle na końcowe sesje roku i pierwsze sesje stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy