Sesje w Europie mogą zacząć się wzrostami

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 2003-01-13 08:47

LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się od wzrostów w ślad za zwyżkami indeksów za oceanem. Inwestorzy będą czekać na informacje o kondycji europejskiego sektora detalicznego.

Według bukmacherów finansowych w Londynie, brytyjski indeks FTSE-100 zacznie sesję bez zmian, niemiecki DAX zyska 13-14 punktów, a francuski CAC-40 wzrośnie o 11 punktów.

Amerykańskie giełdy zakończyły piątkowe sesje niewielkimi zwyżkami. Mimo informacji o znacznym spadku liczby miejsc pracy w grudniu, inwestorzy kupowali akcje w nadziei na poprawę kondycji gospodarki w 2003 roku.

W poniedziałek do godziny 8.45 marcowe kontrakty na Nasdaq 100 wzrosły o 0,55 procent, a na Standard & Poor's 500 zyskały 0,36 procent.

Uwaga części inwestorów skupi się w poniedziałek na sektorze paliwowym. W niedzielę Organizacja Państw Eksporterów Ropy (OPEC) zdecydowała się podwyższyć limity produkcji o 1,5 miliona baryłek dziennie, by zrekompensować dostawy utracone w wyniku trwającego sześć tygodni strajku generalnego w Wenezueli.

Jednak podczas notowań w Azji ceny ropy nie uległy zmianie, ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że nowe dostawy będą zbyt małe i pojawią się na rynku zbyt późno.

W poniedziałek dane o sprzedaży w minionym kwartale podadzą niemiecka sieć handlowa Karstadtquelle oraz brytyjska Sainsbury.

Zwyżkować mogą akcje Deutsche Post, która ma przejąć kontrolę nad przedsięwzięciem dystrybucyjnym prowadzonym wspólnie z brytyjską spółką Securicor. Niemiecka spółka prowadzi obecnie ekspansję na rynkach zagranicznych, by umocnić swoją pozycję przed pełną liberalizacją rynku usług pocztowych w Unii Europejskiej.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Marcin Gocłowski; Reuters Messaging: [email protected]; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, [email protected]))