Czytasz dzięki

Sezon dywidend trwa. Co wybrać?

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Nie najlepsza koniunktura panująca na warszawskim parkiecie w ostatnich latach sprawia, że regularnie płacona dywidenda staje się coraz częściej jednym z ważniejszych argumentów przy doborze spółek do portfela.

DANIEL ŁUSZCZYŃSKI

analityk akcji w Acer Aggressive FIZ, Quercus TFI

W przypadku pogarszających się wyników finansowych dywidenda stanowi istotny składnik dochodu, który może przewyższać zyski z obligacji czy lokat.

Wybierając spółki do portfela w czasie trwającego sezonu dywidendowego, warto zwrócić uwagę szczególnie na firmy, które nie tylko w tym roku podzielą się z inwestorami znaczną częścią wypracowanego zysku, ale mogą kontynuować wypłatę wysokich dywidend w kolejnych latach, przy jednocześnie poprawiających się wynikach finansowych.

Spółkami regularnie wypłacającymi dywidendy są przede wszystkim deweloperzy, wśród których warto zwrócić uwagę na Dom Development i Atal. Akcjonariusze tej pierwszej 30 maja 2019 r. zdecydują o wypłacie 9,05 zł dywidendy na akcję, co daje 11,1-procenotwą stopę dywidendy. Według konsensu prognoz analityków, w kolejnych dwóch latach można spodziewać się utrzymania stopy wypłaty dywidendy na poziomie około 11 proc., przy jednoczesnym wzroście zysku netto. Jedną z najwyższych dywidend w sektorze wypłaci Atal, w przypadku krótego stopa dywidendy sięgnie 11,9 proc. W kolejnych latach spółka może być mniej hojna dla inwestorów, jednak zysk na akcję w przedziale 9,0-10,0 proc. to wciąż sporo. Deweloperom w dalszym ciągu powinien sprzyjać stabilny popyt na mieszkania, wspierany tanim kosztem finansowania, przy jednoczesnym ograniczeniu podaży nowej oferty i stabilizacji cen usług budowlanych.

Do portfela warto dodać także spółki z branży finansowej, które dzięki stabilnej pozycji kapitałowej i systematycznemu zwiększaniu zysków są w stanie wypłacać coraz wyższe dywidendy. Jedną z takich firm jest PZU, w przypadku którego stopa dywidendy w tym roku wyniesie7, proc., co jest jedną z najwyższych dywidend w polskim sektorze finansowym. W ciągu najbliższych dwóch lat zyski mogą się jeszcze poprawić, co znajdzie odzwierciedlenie także w rosnącej stopie dywidendy, która może zwiększyć się do 7,2–7,7 proc. Atrakcyjnie pod względem płaconych dywidend wygląda także sektor bankowy, a jedną z najwyższych oferuje Bank Pekao, który w tym roku wypłaci 6,6 zł na akcję, co daje 6,5-procentową stopę dywidendy. W latach 2020-21 bank może być jeszcze bardziej hojny dla akcjonariuszy, a wypłacony zysk na akcję ma szansę wzrosnąć do 6,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane