Sfinansuj debiut kasą z UE

AJ
opublikowano: 09-02-2011, 00:00

Rusza konkurs dla spółek wybierających się na NewConnect i dla zdobywców patentów.

Rusza konkurs dla spółek wybierających się na NewConnect i dla zdobywców patentów.

Na walentynki Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała dla firm dwa prezenty. 14 lutego wystartują dwa konkursy o unijne dotacje. W pierwszym (poddziałanie 3.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) szanse mają przedsiębiorcy poszukujący finansowania, w szczególności przyszli debiutanci na NewConnect (NC). Do podziału będzie 20 mln zł, na firmę przypadnie maksymalnie 8 mln zł.

— Dofinansowanie pokryje koszty doradztwa, przygotowania dokumentacji i analiz. Ten rok będzie obfitował w giełdowe debiuty, więc konkurs powinien cieszyć się popularnością — ocenia Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Do tej pory z dotacji skorzystały 84 firmy, ale tylko 12 zrobiło to z myślą o giełdowym debiucie. Wielu przedsiębiorców o tym nie słyszało.

— Nie wiedziałem, że istnieją dotacje na ten cel. Ale skoro są, to pewnie warto spróbować. Jeśli będzie to możliwe, wystartujemy w konkursie — mówi Konrad Sobecki, prezes Tameksu.

W drugim konkursie (poddziałanie 5.4.1 POIG) mikro, mali i średni przedsiębiorcy podzielą się 10 mln zł. Pieniądze popłyną na projekty związane z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej (w szczególności za granicą) oraz unieważnienie patentów. Zwycięzcy dostaną od 2 tys. zł do 400 tys. zł, które wydadzą m.in. na pokrycie procedur i pomoc profesjonalnych doradców. Od 2008 r. z podobnego wsparcia skorzystało 80 przedsiębiorstw.

— Zainteresowanie powinno być duże, bo zawalczą firmy, które wcześniej zdobyły wsparcie na badania naukowe i wdrażanie wyników — tłumaczy Jerzy Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane