SG zrezygnował z wejścia do BWR

Maria Trepińska, Paweł Zielewski
opublikowano: 23-06-1999, 00:00

SG zrezygnował z wejścia do BWR

Przedstawiciele Banku Współpracy Regionalnej nie zaprzeczają, że kandydatem do objęcia nowej emisji akcji był francuski bank Societe Generale. SG zdecydowanie dementuje te informacje.

Zdaniem Franciszka Palowskiego, rzecznika BWR, rozmowy z inwestorami są jeszcze w toku.

— Być może na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbędzie się 28 czerwca, Jan Blajer, prezes zarządu banku, będzie mógł powiedzieć, kto przejmie BWR — przypuszcza Franciszek Palowski.

Może to oznaczać, że nie tylko niemiecki gigant — Deutsche Bank, który już oficjalnie potwierdził swoje zainteresowanie krakowskim bankiem — ubiega się o status inwestora strategicznego.

Wśród bankowców pojawiły się pogłoski, że konkurentem Niemców może być Societe Generale. Francuzi od kilku miesięcy aktywnie szukają miejsca w polskim sektorze bankowym. Mimo wielkich apetytów, nie powiodła im się próba przejęcia prywatyzowanego Banku Zachodniego (ten ma zostać kupiony przez irlandzki AIB).

Jednak SG zaprzecza, jakoby ubiegał się o kupno BWR.

— Nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy angażować się w BWR — mówi Sławomir Magdziarz, rzecznik prasowy polskiego SG.

Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd BWR jest przeciwny temu, by DB przejął kontrolę nad bankiem. Z prostej przyczyny — Niemcy raczej nie zdecydują się na pozostawienie obecnych członków władz banku na stanowiskach.

Zdaniem naszych rozmówców, zarząd BWR sam zgłosił się do SG z prośbą o złożenie oferty. Francuzi jednak w tym tygodniu zrezygnowali z inwestycji.

BWR ma już niewiele czasu. Inwestor powinien pojawić się do końca czerwca, ponieważ do tego czasu ważna jest zgoda Komisji Nadzoru Bankowego na nietworzenie rezerwy celowej na zaangażowanie BWR w Real Banku (krakowski bank ma 70 proc. papierów RB).

— Wystąpiliśmy do NBP o przedłużenie tego terminu, ale na razie nie dostaliśmy odpowiedzi — tłumaczy rzecznik krakowskiego banku.

FALOWANIE I SPADANIE: Kurs akcji BWR po kilkumiesięcznym spadku zaczął ostatnio skakać. Nic dziwnego, bo atmosfera wokół banku zmienia się praktycznie z dnia na dzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska, Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG zrezygnował z wejścia do BWR