Sharp przyciąga nowych inwestorów

Małgorzata Grzegorczyk
23-11-2006, 00:00

Co najmniej 980 mln zł zainwestują firmy, dla których pomorska strefa ma się powiększyć o 142 ha. Większość kapitału pochodzi z Japonii.

Niedługo Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) powiększy się o 142 ha. 100 ha przeznaczone jest dla japońskiego Bridgestone, który w Stargardzie Szczecińskim zbuduje fabrykę opon. Resztę obejmą firmy związane z Sharpem.

— W Łysomicach powstaną zakłady siedmiu japońskich poddostawców Sharpa i dwóch kooperantów — mówi Włodzimierz Ziółkowski, prezes PSSE.

Japoński desant

Są to Tensho, producent elementów plastikowych, Sohbi Craft Poland, który wytwarza precyzyjne elementy tłoczone, Nitto Denko Corporation (polaryzatory), Sumika Electronic Materials Poland (polaryzatory i filmy dyfuzyjne), Toland Tokai Okaya Manufacturing (arkusze metalowe), U-Tec Corporation (opakowania) i Kimoto Co. (podzespoły elektroniczne). Ponadto deweloper Crystal Logistics wybuduje za 20 mln zł budynek, a NYK Logistics będzie wynajmować powierzchnię pod magazyny dla Sharpa i jego kooperantów. Nieoficjalnie wiadomo, że firmy te zainwestują dużo więcej niż przewidziane przez Ministerstwo Gospodarki 173,8 mln zł — ponad 400 mln zł i zatrudnią nie 940, lecz ponad 1400 osób.

Kolejka poddostawców

Kolejne firmy, których inwestycje zostaną objęte strefą, to kooperanci Jabila.

— To częściowo efekt współpracy Jabila z Sharpem — podsumowuje Włodzimierz Ziółkowski.

Amerykański koncern, który w Kwidzynie ma montować telewizory LCD dla Sharpa, już wcześniej został objęty pomorską strefą. Planuje 51 mln zł inwestycji i stworzenie 500 miejsc pracy. Jabil Circuit Poland produkuje dziś w Kwidzynie podzespoły elektroniczne, telewizory CRT i LCD, liczniki energii elektrycznej i moduły elektroniki samochodowej dla m.in. Philipsa czy Landis & Gyr. — Kupiliśmy 10 ha w odległości trzech kilometrów od naszej fabryki i zbudujemy tu zakład o powierzchni 30 tys. mkw. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy, projekt jest gotowy, uzyskujemy zezwolenia i chcemy wejść na plac budowy przed zimą — zapowiada Andrzej Gołyga, prezes Jabila w Polsce.

Kooperanci Jabila, którzy zainwestują w Kwidzynie, to firmy polskie, amerykańskie i belgijskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Sharp przyciąga nowych inwestorów