Shoplo zajmie się logistyką e-commerce

opublikowano: 21-02-2014, 00:00

Firma chce zdjąć internetowym sprzedawcom z głowy problem z magazynowaniem i wysyłaniem produktów.

Spółka Shoplo ogłosiła wprowadzenie usługi fulfillmentu, polegającej na przejęciu od właścicieli sklepów internetowych części obowiązków związanych z logistyką w e-commerce. Zaoferowała możliwość magazynowania produktów sprzedawanych przez e-sklepy i — po zakupie — wysyłania ich do klientów. Shoplo bierze na siebie przygotowanieproduktów do wysyłki, pakowanie i współpracę z firmą kurierską.

— Od początku istnienia Shoplo naszym celem było umożliwienie sprzedaży w internecie osobom zupełnie początkującym. Najpierw zdjęliśmy z użytkowników wszelkie sprawy techniczne — od stworzenia strony po kwestiezwiązane z hostingiem czy domeną. Z czasem okazało się jednak, że dla wielu e-przedsiębiorców problematyczne jest także magazynowanie produktów i ich wysyłka do klientów. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i ułatwić sprzedaż online. Stąd też wprowadzenie fulfillmentu na Shoplo — mówi Patryk Pawlikowski, dyrektor zarządzający w platformie Shoplo. com.

Rozliczenie następuje w ramach miesięcznych pakietów, cena najtańszego wynosi 100 zł, przez co usługa staje się dostępna dla także dla mikroi małych firm.

— Wraz z rozwojem e- -commerce coraz więcej ludzi chce sprzedawać online — często są to np. młode matki zajmujące się rękodziełem czy nastolatki projektujące odzież. Takie osoby nie mają doświadczenia w e-handlu, a tym bardziej w logistyce — zaznacza Patryk Pawlikowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu