Czytasz dzięki

Si vis bellum, para pacem

opublikowano: 08-01-2020, 22:00

Tytuł jest odwróceniem uzasadniającej zbrojenia starorzymskiej maksymy „Si vis pacem, para bellum”, czyli „Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny”.

Odwrotną polityczną filozofię „Jeśli chcesz wojny, kultywuj pokój” niegdyś praktycznie wdrażał — w warstwie propagandowej — Napoleon Bonaparte, a później, przynajmniej do 1937 r., Adolf Hitler. Analizując niepokojący świat najnowszy konflikt amerykańsko-irański, trudno jednoznacznie powiedzieć, o co tak naprawdę chodzi prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Na pewno pragnie za wszelką cenę wygrać 3 listopada 2020 r. drugą kadencję i temu celowi strategicznemu podporządkowuje wszystkie decyzje na poziomie taktycznym czy operacyjnym.

Na atak rakietowy Iranu prezydent Donald Trump zareagował w środę zaskakująco łagodnie.
Zobacz więcej

Na atak rakietowy Iranu prezydent Donald Trump zareagował w środę zaskakująco łagodnie. fot KEVIN LAMARQUE - Reuters - Forum

Wydając rozkaz do egzekucji bez wyroku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, bez wątpienia sprowokował konflikt wojenny. Odwetowa odpowiedź zszokowanego Iranu, który rakietami zaatakował amerykańskie bazy na terenie Iraku, była oczywistością — chociaż normy prawa międzynarodowego złamała tak jak zabicie generała. Z drugiej strony — nocny atak przebiegł dość specyficznie, rząd Iranu uprzedził władze Iraku, od których dowiedzieli się Amerykanie. Dzięki temu wszyscy żołnierze w bazach, w tym Polacy, zdążyli do schronów i sojusznicy ponieśli jedynie ograniczone straty materialne. Ta okoliczność spowodowała zaskakująco łagodną reakcję Donalda Trumpa, który nie zapowiedział bezpośredniej odpowiedzi militarnej. Skoncentrował się na celu politycznym — uniemożliwieniu uzyskania przez Iran broni jądrowej. Rzecz w tym, że europejscy sojusznicy USA z NATO za najlepszy środek do osiągnięcia owego szczytnego celu uważają wdrożenie ciężko wynegocjowanego w 2015 r. z Teheranem porozumienia nuklearnego. Donald Trump wyrzucił je do kosza wkrótce po objęciu prezydentury, kilka dni temu zaś — po zabójstwie generała — to samo zadeklarował rząd Iranu.

Niewypowiedziana, lecz realna wojna Iranu z USA toczy się falami od 1979 r. Wkrótce po obaleniu szacha Mohammada Rezy Pahlawiego sfanatyzowani islamiści pogwałcili prawo międzynarodowe zagarnięciem ambasady USA z zakładnikami. Wtedy za nieudolność zapłacił prezydent Jimmy Carter, który nie uzyskał w 1980 r. reelekcji. Z drugiego bieguna wypada przypomnieć tragedię z 1988 r., gdy amerykański krążownik w Zatoce Perskiej zestrzelił irański samolot rejsowy, pomyłkowo zabijając 290 osób. Airbus został wzięty za atakujący F-14 (te amerykańskie myśliwce Iran kupował w epoce szacha). Ciekawe, że budżet USA wypłacił rodzinom ofiar odszkodowania, ale dowódca okrętu, który bez rozpoznania wydał morderczy rozkaz, otrzymał… odznaczenie za skuteczną akcję bojową. Jeśli historia jest nauczycielką życia, to przykłady dramatów sprzed czterech i trzech dekad wieszczą, że w obecnym konflikcie jeszcze będzie się działo — zgodnie z tezą postawioną w tytule przypomnianym poniżej. Czytaj też str. 12

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane